Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромил Иванов:

Дружество с променлив капитал – предложение за развитие на стартъп компаниите в България

Какво трябва да се промени в образователната ни система и защо тези промени са важни за бизнеса?

Добромир Иванов
Снимка: Личен архив - ФБ Добромир Иванов, BESCO

Защо трябва да бъде създадена нова правна форма на Дружество с променлив капитал (ДКП) чрез предложените промени в Търговския закон. Какви законодателни промени очакват представителите на предприемаческата и стартъп екосистема в България, коментира в ефира на "Нашият ден“ Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската предприемачелска асоциация.

"Това е една инициатива, която започнахме преди няколко години и вече е на своя финал и тя е свързана със създаването на нов вид дружество. То ще се казва Дружество с Променлив Капитал (ДПК). И то е важно не само, защото ООД-то е създадено за занаятчийници от XIX век, а пък е най-масовото използвано, но просто светът се е променил“, казва Добромир Иванов.

И допълва, че в момента един служител, за да бъде част от една компания и да остане дълго време да работи в нея, той има нужда от други неща, които са важни. Като например е създаването на “option pool“. Това е възможността всеки служител от компанията да получи една частица от нея, когато тя стане успешна.

Преди няколко дни в Народното събрание бе внесен законопроект за допълнение и изменение на Търговския закон. Предложението е ДПК да могат да бъдат само микро и малки предприятия по смисъла на Закона за малките и средни предприятия. В случай че след края на финансовата година ДПК престане да отговаря на съответните изисквания за микро и малки предприятия, то следва задължително да бъде преобразувано в капиталово дружество.

Изискване за минимален капитал при учредяване на дружеството няма. След учредяване на дружеството капиталът се установява на годишна база с решение на годишното Общо събрание на ДПК при приключване на финансовата година и преглед на неговото изменение по отношение на предходната финансова година.

"Идеята е да се сложи фокус върху средно и високотехнологичните компании извън София, защото това е начинът повече хора да получават по-високи заплати и да имат много повече възможности от работодатели, между които те да избират“, посочва Добромир Иванов.

Според него най-важната промяна в Закона за насърчаване на инвестициите е промяна на критериите, по които се дават класовете на инвеститорите.

Подробности чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30