България вече започна издаването на Стартъп виза. Удостоверението е официален документ, който дава възможност за издаване на разрешение за продължително пребиваване на чужденци (извън Европейския съюз), които искат да развиват иновативен или високотехнологичен бизнес у нас. За целта Министерството на иновациите и растежа разработи Наредба за условията и реда за издаване, удължаване и отнемане на удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект. Първоначалният срок на валидност е 1 година от датата на издаване. След одобрен отчет за извършеното по първоначално заявения проект, срокът на Стартъп визата се удължава с още 2 години.
"Стартъп визата е добра практика, насочена към привличането на предприемачи идващи от трети страни. България беше една от държавите, които нямаше такава работеща процедура“, казва в "Нашият ден" Добромир Иванов, председател на Българската Стартъп Асоциация (BESCO).
Министерство на иновациите и растежа ще извършва точково оценяване на бизнес проекта до 30 дни от подаване на заявлението по електронен път. Някои от типовете критерии за оценка са наличие на договорени инвестиции, клиентска мрежа, реалистични прогнози за мащабириуемост, патенти. Подобно на други имиграционни процедури и тук има изискване за доказване на достатъчно средства за издръжка на заявителя. От едно удостоверение ще могат да се ползват до 3 физически лица.
Една любопитна подробност при издаване на "стартъп визата" – няма изискване за наемане на поне 10 български или ЕС граждани. Това увеличава възможностите за лица, които досега нямаха основание да пребивават в България и да бъдат част от българската стартъп екосистема.Чуйте повече в звуковия файл.
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg