"Градска митология" е заглавието на изложбата на млади автори от Пловдив и румънския град Тимишоара, която се представя в Градската художествена галерия в Пловдив. Тя е резултат от резидентната програма "Свързаност Пловдив – Тимишоара" на сдружение "Изкуство днес" с участието на артистите от двете страни.
Творческият проект предостави възможност на художниците да опознаят културния живот на двата града – европейски столици на културата и да създадат своите произведения вдъхновени от местната среда.
"Темата на обмена дава възможност на авторите да контекстуализират впечатленията си за някой от двата града, като създадат "визуален митологизъм" чрез методите на съвременното изкуство.
Митологията е медиатор между частното и общото възприемане на света. Тя е разказ, композиращ смисъл и претворяващ интимните истини в общовалидни принципи, които са огледало на колективното несъзнавано.
Споделеният фокус на артистите създава поле за директна среща с митологичния топос на града, който илюстрира връзката между двете столици на културата отвъд очевидната конкретика.", споделят организаторите на експозицията от сдружение "Изкуство днес".
Изложбата "Градска митология" ще продължи до края на месец август. Всеки уикенд ще се провеждат кураторски турове с вход свободен.
Артистите, включени в програмата са: Ilie Duta, Dorian Bolca, Mihai Toth, Mirela Cerbu, Andrei Bucovanu, Bogdan Matei, Christian Graure, Natalia Bica, Senziana Gheorghe (Румъния) и Ивелина Иванова, Цветелина Ангелова, Цветомира Борисова, Осман Юсеинов, Явор Костадинов, Вълко Чобанов, Мич Брезунек, Харита Асумани, Арон Рот (България).
Проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура" по Програма за развитие на частни културни организации и община Пловдив.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg