Семейството днес се е променило – не е това, което беше. Отношенията в него са променени. Трябва да се помисли за по-добър регламент на отговорностите и ангажиментите вътре в семейството.
Много въпроси се повдигнаха в последните дни след случая с Дебора в Стара Загора. Заговорихме за тази най-грозна част от човешките отношения, която може да деградира една връзка до насилие.
Хубаво е да продължим и един друг разговор за това колко се промени съвременното семейство. Струва ми се, че младото българско семейство е вече едно европейско семейство. Не знам кога е започнал този процес, но пандемията го катализира, тя го дефинира и ни го показа и то излезе наяве.
Когато хората останаха заедно с децата вкъщи, много ярко се прояви спецификата на всяко семейство. Когато работното място се премества у дома и у дома трябва да изкарваш и хляба, да отглеждаш и детето, да осъществяваш и своите партньорски отношения, тогава изведнъж би трябвало да провидим, че тези традиционни роли, в които жената се грижи за домакинството и отглежда детето, а мъжът изкарва прехраната, отдавна вече са счупени – те са променени. Говорим за младото семейство.
Обикновено, когато се налага да се работи от вкъщи, а това става все по-често, ти си принуден да успяваш да съчетаваш работата и ангажиментите с грижата за дома и семейството. И понякога ролите се разменят. Вече не можем да очакваме, че мъжът е този, който ще бъде по-строгият във възпитанието. Детето живее в една среда, която е по-хомогенна. Там няма разделение на ролите, там понякога мъжът може да бъде по-разбиращ и по-склонен да толерира, а майката да бъде по-властна.
Важното е сега, когато законодателят прави промяна, свързана с това да направи така, че да няма толкова много "основание за насилие", да има по-голяма санкция срещу насилието в една връзка и по-ясна и работеща процедура.
Законодателят също така трябва да помисли и за по-добър регламент в отношенията в едно семейство, вкл. и в различните начини на съжителство, като отчита тези нови обстоятелства, които често пъти създават напрежение и хроничен стрес.
Бих казала, все пак, че има повече съпричастност в новото семейство – уеднаквяване на позициите, ролите и отговорността. Понякога обаче биха могли да се създадат изкривявания, ако тежестта бъде прехвърлена само върху едната страна. Тогава се нарушава балансът. Трябва да видим, че в тези житейски епизоди на едно семейство, е особено важно да се помисли за епизода, когато двамата партньори/съпрузи установяват своите отношения и роли.
Чуйте коментара от звуковия файл.
Снимка – pixabay
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg