Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Винените пътища на Южна Африка

6
Стеленбош, Южна Африка
Снимка: Личен архив - Наталия Маева

Една от най-пленителните винени долини в света се намира на 45 минути от Кейптаун. През ХVІІ в. Стеленбош е заселен от хугеноти, търсещи спасение от преследването им в Европа. Прочутият "Винен път” прехожда през живописните Стеленбош и Франшхоек, като преминава през приказни долини с лозя, вековни дъбове и борове.

Стеленбош, Южна Африка

Плодородните почви и умерен климат в Стеленбош позволяват производството на  висококачествени вина от сортовете Совиньон Блан, Шардоне, Каберне Совиньон, Сира и Пино Ноар.

Южноафриканското градче е съхранило не само архитектурния стил на първите френски заселници, но и техните традиции в отглеждането на лозя. То се появява на географската карта през 1679 г. като второто европейско селище в Южна Африка след Кейптаун.  

Паметник на хугенотите, Франшоек - Южна Африка

Градът пленява с живописната си холандска архитектура, красивите улици и старинни алеи, а следите от Викторианската епоха са ненатрапчиво вплетени в африканските традиции. Именно тук се намира и най-големият университет в страната, който има 10 факултета.

Преди близо три века френските хугеноти се заселват тук и засаждат първите масиви с лози в Южна Африка. Те бързо откриват, че комбинацията от климат и свойства на почвата правят региона на "Западния нос“ идеален за отглеждане на грозде. Неслучайно още от основаването на града той се превръща в център на южноафриканското винопроизводство. 

Именно в долината на Стеленбош лозите, пренесени от Европа, пуснат корени. Виненият туризъм бележи своя разцвет през 1971 г., когато започва да функционира най-големият туристически маршрут в Южна Африка. Тук можете да посетите винарски изби, които са над 200, да дегустирате висококачествени вина и природни продукти. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15