Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасности в планината: Не подценявайте високите върхове!

| обновено на 22.08.23 в 12:01
Снимка: БГНЕС

Планината е атрактивна дестинация за туристи и любители на активния отдих. Въпреки това се наблюдава нарастване на случаите, в които неподготвени туристи се оказват в затруднение, изискващо намеса на планинските спасители. Разговорът с планинския спасител Тервел Тотев от Планинската спасителна служба (ПСС) дава възможност за по-добро разбиране на факторите, допринасящи за проблема.

Подценяване на планинските рискове

Според Тервел Тотев основната причина за нарастването на случаите, в които се налага намесата на планинските спасители, е свързана с подценяването на планинските рискове. Туристите, които не са подготвени адекватно и не разполагат с планинска застраховка, се изправят пред непредвидими разходи, които са свързани със спасителната операция.

Предварителна подготовка и планинска култура

Важно е да се подчертае ролята на предварителната подготовка при планиране на планинско пътуване. В ефира на “Нашият ден“ Тервел Тотев подчертава, че планинската подготовка е ключов фактор за безопасността на туристите. Много от туристите се вдъхновяват от красивите снимки в социалните мрежи и решават да изпробват и те такова приключение. Въпреки това липсата на планинска култура и недостатъчната подготовка са фактори, които допринасят за инцидентите.

Ролята на планинските спасители

Планинските спасители играят важна роля в осигуряването на безопасността на туристите в планините. Те са тези, които се ангажират с рисковите задачи по спасяване на хора, които са изпаднали в бедствие на недостъпни терени. Но за тази роля се изисква доброволчески принос и преданост, особено когато става въпрос за мащабни спасителни операции.

Планините привличат със своята красота и предизвикателства, но те не трябва да бъдат подценявани. Планинските рискове изискват подготовка, знание и уважение към природата.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35