За външните и вътрешните причинители на клиничните форми на потиснатост и за есенната депресия в ефира на "Нашият ден" разказва Веселина Паскалева, преподавател на специалисти по психично здраве и участник в платформата ifightdepression.com
Депресията засяга не само ума или мозъка, а цялото тяло. Това се отразява на начина, по който човек яде, спи, по който се чувства и възприема света около себе си. Мисли. Обикновено това е непреминаващо, нормално умствено състояние и то не е нито признак на лична слабост, нито състояние, от което човек може да "измъкне".
Тя допълва, че до голяма степен това е притеснението, всеки си мисли, че депресията по някакъв начин може да бъде слабост на характера и по този начин те ще си признае собствени липси.
"Човек страда в депресивен епизод. За това е важно никой да не се оставя в това страдание, тъй като депресията може да бъде излекувана“, казва Веселина Паскалева.
Достъпът до услуги, свързани с психичното здраве в страната, е леко затруднен, тъй терапията се заплаща все още индивидуално.
Винаги физическата активност може да помогне за подобряване на състоянието, защото при физически упражнения се освобождават определени хормони, които при депресията липсват.
Българският червен кръст има Контактен център за психосоциална и психологична подкрепа.
На телефон 080011466 всеки нуждаещ се може да получи безплатна професионална помощ, оказана от обучени професионалисти.
Повече от 100 психолози, доброволци на организацията са до най-уязвимите лица в случай на бедствия и кризи от различен характер.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg