Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова:

За психичната здравна помощ и водовъртежа на бездействието

Живеем от скандал в скандал и много бързо забравяме

Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

"Проблемите, които имаме, не са никак малко и това се отразява съвсем естествено върху психичното ни здраве, каза пред БНР д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница "Свети Иван Рилски".

Прокуратурата поиска постоянно задържане на трите непълнолетни лица, заподозрени за убийството във видинското село Гъмзово. Конкретният повод за посегателството срещу жертвата е възникнал скандал за продаден алкохол на трите лица. Убийството е извършено по особено жесток начин, съобщи говорителят на Окръжната прокуратура във Видин Владислав Влашев. Четвъртото – 10-годишно момче, е под полицейска закрила и ще бъде привлечено като свидетел, тъй като заради възрастта си не може да носи наказателна отговорност.

"Със сигурност тяхното задържане под стража, осъждане и изтърпяване на наказание няма да излекува причините за тези отвратителни неща. А причините са в разграденото българско семейство, в бездействието на обществото към това какво се случва с нашите младежи“, посочва д-р Цветеслава Гълъбова.

Тя допълва, че това означава изключителна жестокост, граничеща със садизъм, и възниква въпросът къде са били родителите, къде е местната общност? Беше споменато, че те са извършвали много домови кражби. Защо не са взети необходимите мерки, защо всички са седели и са гледали безучастно?

"Този случай показва разпада на държавата, на българското общество. Знам, че думите са много силни, но ние трябва да си отворим очите и да не мислим, че животът е само тук и на жълтите павета“, коментира д-р Цветеслава Гълъбова.

Психиатричната помощ в България 

През 2023 г. трябва да започнат първите стъпки по Националната стратегия за психично здраве, а до 2025 г. е планирано да бъдат ремонтирани и обновени психиатричните болници в страната.

"Националният съвет по психично здраве, който беше първа стъпка в реформата, вече е сформиран и проведе три заседания. Извършени са необходими дейности по оценка на състоянието. Първите дейности по ремонти започват през април, тъй като те са част от Плана за възстановяване и развитие", твърди д-р Гълъбова.

Според нея ще има опит да бъдат направени законодателни промени. Нормативната уредба също се нуждае от ремонт. Напредва дейността по пребазирането в София на психиатричната болница "Свети Иван Рилски", което е огромна полза за пациентите. Те ще бъдат лекувани при нормални човешки условия. Ще започне работа и по обучение на кадри, обучение на медии как да се говори за психичната болест.

"Доста неща трябва да се променят в Закона за здравето в глава "Психично здраве", относно задължителното лечение и спешната психиатрична помощ. В Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс трябва да се направят промени, касаещи принудителното лечение на хора с психични заболявания, извършили тежки противоправни деяния“, коментира д-р Гълъбова.

Трябва да се направят съответни промени и при амбулаторната психиатрия. Психотерапията, трябва да бъде заплащана от Здравноосигурителната каса. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20