Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За "Непознатите будители" финалът е начало

Павлина Делчева-Вежинова: Мечтайте!

| обновено на 01.11.23 в 06:47
Снимка: Pxhere

За трета поредна година в ефира на Българското национално радио и Terra Култура се излъчи поредицата "Непознатите будители".

В дните до 1 ноември в 7 епизода представихме личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки и/или изследователи.

Балерината и балетен педагог Русалия Кирова откри поредицата на 11 септември с разказ за съпруга си - прочутият пловдивски художник Димитър Киров – Ди Киро, създавайки епизод 1: "Балерината и художникът – сага за спасителя и музата".

На 18 септември Хризантема Рашева от Оряхово разказа за бай Дико Илиев в епизод 2: "Дунавското хоро, Космоса и един музикант от Бога“.

На 25 септември инж. Красимира Димитрова и японистката доц. Вяра Николова съобщиха добрата новина в епизод 3: "Майстора и Япония“, че прочутият ни художник за първи път ще стъпи чрез творчеството си десетилетия след смъртта си в Япония – с превода на японски на книгата "Българската мадона на Майстора“.

На 2 октомври за Павел Вежинов с любов разказа дъщеря му Павлина в епизод 4: "Писателят като спасение и Белите коне".

На 9 октомври Божана Димитрова се съгласи да стане автор на епизод 5: "Будителят Радио в "Разговор с вас“.

Епизод 6: "Огънят на Марин Големинов или музика по жаравата" беше създаден на живо в ефир на 16 октомври от внучката му Лилия Големинова.

В епизод 7: "С Ботев от първо лице"  на 23 октомври – актьори, изследователи, читатели и почитатели на творчеството му събудиха, но и разбуниха духовете с поезията му.

Екипът на Terra Култура спази правилото, че авторите в поредицата творят единствено и само на живо в директния ефир на Българското национално радио. Във финалния епизод в навечерието на 1 ноември – Денят на народните будители, участие взеха: Павлина Делчева-Вежинова, Русалия Кирова и Хризантема Рашева.

Какви послания отправиха авторките и какво пожелаха на всички, които вярват в един от заветите на Павел Вежинов: „Винаги съм предпочитал да гощавам моите читатели с мечтите си. Те са много по-интересни…“ - чуйте още в звуковия файл.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35