Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първата у нас онлайн онкокомисия за рак на гърдата вече е факт

Мобилното приложение е за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата

| Интервю
Снимка: breasthelp.me

Първата у нас онлайн онкокомисия за рак на гърдата вече е факт в мобилното приложение BreastHelp. Апликацията е разработена по идея на хирурга и началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛО д-р Ваня Митова

Д-р Митова споделя, че причината да се появи това приложение са организационните проблеми, с които се сблъскват лекари и пациенти. Близо 4 години са били необходими, за да заработи мобилното приложение. От старта на BreastHelp миналата година до днес вече функционират двата модула на самото приложение, така че то да бъде полезно не само да болните, но и за здравите жени, както и за лекарите.

Приложението BreastHelp се състои от два модула както за здрави жени, така и от модул за вече диагностицирани с рак на гърдата. Всеки пациент може безплатно да инсталира и ползва BreastHelp през медицинската платформа Haelee на всякакъв вид електронни устройства, допълва д-р Митова.

Всяка здрава жена попълва въпросник под формата на чат за риска от заболяване при нея. Накрая софтуерът с изкуствен интелект генерира алгоритъм колко често конкретната жена да се преглежда при специалист, какви точно изследвания да си прави, кога да отиде на мамография. Приложението изпраща напомняния, ако е в рискова група, да се самопрегледа с инструкции как да го направи. Всяка информация се запазва в личния профил на пациентката и лекарят може да ги види онлайн.

"При модула на диагностицираните жени, там нещата стоят по малко по-различен начин. Вътре също има един въпросник, но той е свързан с тяхното заболяване, с конкретните характеристики, съответния тумор и с това кога те последно са се проследявали", казва още д-р Митова.

Онлайн онкологичната комисия е най-новото в приложението BreastHelp, като идеята ѝ е всеки пациент да има достъп – освен физически до онкокомисия в съответното лечебно заведение, а и до мултидисциплинарен екип специалисти, който да разгледа индивидуално неговия случай и да вземе единодушно решение кой вид лечение би бил най-добрият за пациента. В рамките на 48 часа членовете на комисията в приложението отговарят със становище, което отново поставя телемедицината пред чакането пред кабинети на различни специалисти и запазването на час за преглед, месеци предварително, които могат да се окажат ключови за развитието на болестта.

Подробности чуйте в звуковия файл.

Снимка – BreastHelp
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50

Мартин Томов: Има промени в екосистемата на Черно море след войната в Украйна

В предаването "Нашият ден" обсъждаме теми, свързани с екологията на лятото и нерешените проблеми по Българското Черноморие. Участници в предаването са Мартин Томов, координатор в екипа на "Грийнпийс" - България, и Борислав Борисов, създател на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг". В първия ден от юли "Грийнпийс" -..

обновено на 03.07.24 в 10:50

Биоразградимост

Анджела Иванова е част от малък екип, чието производство на биоразградими опаковъчно и ламиниращо фолио, е готово, буквално на "нисък старт" да започне с пълна пара. Годините експерименти, тестове, сертифициращи процедури и търсенето на машина се увенчават с успех, защото успехът определено очаква продуктите на компанията на Анджела и..

публикувано на 02.07.24 в 18:53