Американската търговска камара в България (АТК) представи на 11 декември доклада "Икономическите отношения България – САЩ: инвестиции, работни места, търговия 1990-2022" в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в София. Докладът, изготвен от Института за пазарна икономика (ИПИ), предоставя обобщени данни и анализ на икономическите отношения между България и САЩ през последните десетилетия.
В доклада са представени последните обобщени актуални данни за търговските отношения между България и САЩ, както и за влиянието на американските инвеститори в страната. Този доклад надгражда предишни изследвания и предоставя по-реална оценка на инвестициите на САЩ у нас и техния обем, въздействие и присъствие по различните региони на България.
Според доклада инвестициите на САЩ в България за периода 1990-2022 г. се изчисляват на над 5,5 милиарда лева. Това представлява значително увеличение спрямо данните за 2018 г., когато инвестициите се оцениха на над 4 милиарда лева. Американските компании, които са инвестирали в страната, са създали близо 41 000 работни места в различни региони, включително Разград, Севлиево, Исперих, Добрич, Велико Търново, Раковски и София. Те са активни в различни сектори на икономиката, като преработващата промишленост, енергетика, информационни и комуникационни технологии и търговия.
Докладът разглежда и инвестициите на Канада в България, като установява, че те достигат стойност от 1,1 милиарда лева и са създали близо 5 200 работни места в различни региони на страната. Канадските компании в България се занимават предимно с дейности в минната индустрия и при споделените услуги.
На пресконференцията за представянето на доклада присъстваха главният изпълнителен директор на АТК Иван Михайлов, изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова и Лъчезар Богданов, старши икономист в ИПИ, който представи доклада и откри нови перспективи за развитие на икономическите отношения между България и САЩ. Изследването на доклада допринася за по-добро разбиране на значението на американските инвестиции за българската икономика и насърчава бъдещите възможности за сътрудничество между двете страни.
В интервюто, проведено в предаването "Нашият ден", Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика, допълни доклада с някои интересни наблюдения. Той подчерта важността на разбирането на действителната картина на американския бизнес, който оперира в България. По думите му се разбира, че много от глобалните корпорации предпочитат да започнат бизнеса си в определена страна, но да управляват дейността си през европейска централа. Този факт обаче не се отразява в официалната статистика и резултатите подценяват реалния обем на американските инвестиции в България. Според изследването, тези инвестиции са три пъти по-големи, отколкото се предоставя в официалните статистики.
В допълнение към този факт, Богданов сподели, че американските компании в България са разнообразни и се занимават с различни видове дейности. Най-големите сектори, в които те са активни, включват енергетика, преработваща промишленост, информационни и комуникационни технологии, медицина и здравни технологии.
Изследването и докладът предоставят важни данни и информация за икономическите отношения между България и САЩ, което може да бъде от полза както за инвеститорите, така и за правителствените органи и бизнес обществото като цяло.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg