Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит Световен ден на радиото

13 години "Семейно радио"

Днес отбелязваме Световния ден на радиото. По инициатива на ЮНЕСКО, след гласуване на Общото събрание на ООН през 2012 година, 13-и февруари е обявен за Световен ден на радиото. Денят е избран неслучайно – рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е именно 13 февруари – през 1946 година.

Тази година честването ще се проведе за 13-и път и е под мотото: "Радиото: един век информира, забавлява и образова"

Във вертикалния свят на бурно технологично развитие радиото започва втория век на своето съществуване, но остава медията, на която се доверяват най-много хора.

Не може в този ден да не бъде спомената документалната поредица на БНР "Радиото", в която един от главните герои е големият Петър Увалиев. Той казва:

"Радиото е най-големият цивилизационен елемент, чрез него светът става като махала за човека."

Честит празник!

В днешните "Епизоди от живота" се отбелязва, освен Световния ден на радиото, и годишнината на едно от най-обичаните и популярни предавания на програма "Христо Ботев" "Семейно радио".

По този повод гост в "Нашият ден" е Калина Станева – един от емблематичните и обичани водещи на "Семейно радио", чийто кадифен глас се чува в събота сутрин. Тя е водещ на предаването почти от неговото създаване. И днес на 13 февруари, когато "Семейно радио" отбелязва своята 13-а годишнина и символично навлиза в своето тийнейджърство, Калина Станева разказва за своите спомени и преживявания през годините, за началото на "Семейно радио", за рубриките, темите, събеседници, които правят предаването забележително и уникално.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – UNESKO
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15