Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

| обновено на 17.05.24 в 12:51

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова.

Тази изложба представя най-интересните и важни моменти от историята на медицината в Османската империя. Разположени върху 15 табла, могат да бъдат видени различни съчинения по темата, включително преписи на "Наръчник по медицина" на Исмаил ал-Джурджани, "Кратко изложение на канон на медицината на Ибн Сина", в препис от Али бин Хазм ибн Нафис, както и преписи на "За тялото на човека и принципите и мерките за неговото опазване" на Салих бин Насруллах ал-Халеби и други.

Показани са и документи и снимки на български и чуждестранни лекари като д-р Христо Стамболски, д-р Стоян Чомаков, д-р Иван Селимински, д-р Константин Робев и други възпитаници на османски или европейски медицински училища. Специално внимание е отделено и на видни аптекари като Васил Соколски и Спас Иванов, които са развивали своята дейност преди Освобождението. Освен че са посветени на фармацията, тези личности са активно въвлечени и в революционните борби на българите.

Експозицията включва също така значителен брой лекари, работили по българските земи, и предоставя информация за пандемиите и инициативите за ваксиниране на отделни лица или цели групи от населението.

Изложбата "Медицината в Османската империя" ще гостува в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" през следващите 45 дни.

В ефира на "Нашият ден" доц. д-р Християн Атанасов, преподавател в катедра "Библиотечен мениджмънт и архивистика", дългогодишен служител на Държавна агенция "Архиви" и архивист в направление "Ориенталски сбирки", сподели:

"Това беше дългогодишна идея на колегите, които сме в "Ориенталския отдел" на Националната библиотека. Медицината има ключова роля за развитието на обществата. По време на откриването на изложбата в "Пирогов" се наблегна на темата, че медицината е галеното дете на политическата власт. Османските управляващи отделят голямо внимание на хората с познания по медицина. Въпреки целия си консерватизъм, режимът внася доста медицински практики от Западна Европа."

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20