Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От какво да се пазим сред природата?

Снимка: БГНЕС

Новите опасности в планините, свързани с промените на климата – разговор в "Нашият ден" с Момчил Цветанов, планински водач и инструктор по оцеляване.

По думите на Цветанов климатичните промени представляват нормален природен процес, въпреки че хората ги възприемат като сериозна заплаха. Опасностите за човека насред природата не са нови, но сякаш са по-изявени, затова е добре да бъдем бдителни по време на излет.

Цветанов изброява някои от насекомите, от които човек трябва да се пази. Боровата процесионка е вид молец, който през зимата прекарва в гнездо по върховете на иглолистните дървета като черния бор. Около март месец гъсениците падат на земята и започват да пълзят една зад друга подобно на процесия. Тези насекоми представляват силен алерген и за домашните животни, и за хората, тъй като телата им са обсипани с множество микрокосъмчета.

Сколопендрата или гигантската стоножка е друго насекомо, което трябва да избягваме при досег с тревни площи.

Особено опасни са и стършелите, чиято популация расте. Стършелите са разузнаващи и любопитни животни и могат да бъдат привлечени от светлината на челник или от миризмата на различни спрейове и кремове по кожата, предупреждава Цветанов. Планинският водач съветва хората да не ходят с голи крайници из планината и да бъдат добре екипирани.

Още една заплаха в природата представляват и змиите. Пепелянката има рогче на носа и се среща в каменисти, напечени места. Усойниците живеят високо в планината на поляни, където се срещат туфи по-висока трева.

Растенията също могат да предизвикат тежки алергични реакции, заявява Цветанов. Росенът, макар и красив, има изгарящ ефект и оставя сериозни мехури по кожата.

Цветанов призовава слушателите да бъдат внимателни и дисциплинирани в природна среда.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биоразградимост

Анджела Иванова е част от малък екип, чието производство на биоразградими опаковъчно и ламиниращо фолио, е готово, буквално на "нисък старт" да започне с пълна пара. Годините експерименти, тестове, сертифициращи процедури и търсенето на машина се увенчават с успех, защото успехът определено очаква продуктите на компанията на Анджела и..

публикувано на 02.07.24 в 18:53

"Education+", или как да намерим своето професионално място в България?

А сега накъде?  Това е въпросът, който често си задават младите хора след завършване на университет. Точно за тях е платформата Education+. Тя е създадена от млади хора за млади хора и цели да се справи с младежката безработица. Тази иновативна платформа успя да впечатли журито на тазгодишното издание на “Академия за иновации”. В ефира на рубриката..

обновено на 02.07.24 в 12:45

Инж. Венцислав Славков: Спалните вагони са най-предпочитани, но местата са ограничени

В ефира на “Нашият ден” инж. Венцислав Славков , управител на "БДЖ – Пътнически превози" ЕАД, сподели информация за текущите инициативи и предстоящите подобрения в железопътния транспорт в България. Той разказа, че от вчера е започнал да работи извънреден сутрешен влак за Бургас , който спира на спирка "Искърско шосе",  за да осигури връзка с Летище..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11