Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Смелост за истината": 40 години от смъртта на Мишел Фуко

Публична лекция в Театрална зала, Ректорат – 19 юни от 17:30 ч.

Снимка: СУ

Философията може да бъде разглеждана като разговор с нашите предци. "Смелост за истината" е събитието, с което ще бъде отбелязана 40-годинината от смъртта на Мишел Фуко – един от най-значимите и цитирани философи на изминалия век. За съвременното звучене на Фуко и предстоящото събитие в "Нашият ден" разказва проф. Стоян Ставру от секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология на БАН.

На 25 юни се навършват 40 години от смъртта на големия европейски мислител. По този повод утре (19 юни) от 17:30 ч. в Театрална зала, Ректорат на Софийския университет, ще се състои публичната лекция, озаглавена "Смелост за истината". Това е името на последния курс лекции (1983-1984), който Мишел Фуко изнася непосредствено преди смъртта си – неговото своеобразно завещание, пояснява проф. Ставру.

Събитието е организирано от Издателска къща КХ – ИК "Критика и хуманизъм", Културния център на СУ и Секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология, БАН.

По думите на проф. Ставру цикълът лекции се занимава с въпроса какво основание се дава, за да може в демократичната игра истинният дискурс да надделее над лъжливия. Как разбираме кое е истина в нашите демократични общества, пита Фуко. Въпрос, който проф. Ставру намира за все по-актуален и объркващ.

Фуко свързва истината с етоса, като, без да заема ясна позиция, изследва генеалогиите на самото понятие "истина". В  съвременното демократично общество, в което всеки има право да говори публично, истината се заявява не от най-добрите, а от най-многобройните, коментира проф. Ставру.

Понятието паресия, което произхожда от гръцки език и означава "говорене на истината" също е въведено от Фуко. Паресията се отнася както до смелостта да кажеш всичко, което трябва да бъде казано за истината, така и до способността да се изправиш пред истината – дори когато тя е болезнена. 

Истината започва от вътрешната грижа за себе си – от подготовката да говориш смело за нея. Това, по думите на госта, е вид критика към демокрацията, която е основана на мнението на мнозинството, без да дава трибуна на тези, които полагат тази грижа към себе си и истината. Проф. Ставру изразява мнението, че все по-рядко срещаме подобно явление в политическите взаимодействия, а етиката на добродетелта, която разглежда Фуко, е маргинализирана.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10