Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разследващата журналистика на фокус:

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Снимка: Личен архив

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище.

В продължение на седмица участниците се запознават с основите на разследващата журналистика, учат се да работят по трансгранични истории, както и да работят с данни, какви са важните елементи за пълноценно визуално разказване на истории, както и придобиват умения оп отношение на собствената си цифрова сигурност.
BIRN (Балканската мрежа за разследваща журналистка) се състои от група редактори и обучители, които дават възможност на журналисти в региона да създават аналитична и разследваща журналистика по сложни политически, икономически и социални теми.
Мрежата се състои от 6 местни медийни организации за развитие, една централна организация, базирана в Сараево, Босна и Херцеговина, и мрежа от кореспонденти в Хърватия, Черна гора, България и по света. Освен обучения, регионалната мрежа изготвя аналитични материали за международни абонати.

В предаването Ася разказа, че в тазгодишното издание участват 30 журналисти от Югоизточна, Източна и Централна Европа, които преминават през интензивно едноседмично обучение. Целта на училището е да усъвършенства уменията им за разследваща журналистика. Те се учат от опитни и награждавани професионалисти, които ги запознават с основите на разследващите репортажи, както и с методи за работа по сложни трансгранични истории.

Една от темите, по които работят участниците, е разследването на онлайн насилие, основано на пола. Ася подчерта значимостта на този проблем, като сподели тревожни данни от Сърбия, където се наблюдава ръст в разпространението на фалшиви голи снимки, създадени с помощта на изкуствен интелект. Тези снимки изобразяват реални момичета и жени, което поражда сериозни етични и правни въпроси.

Обучението предоставя ценни знания и умения за разследващите журналисти, които се стремят да разкриват истината и да работят по значими обществени проблеми.

Подробности за другите теми и участници – чуйте в звуковия файл. 

Снимките са предоставени от Ася Чанева 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23