Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурата среща археологията

Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" от 12 до 14 септември

Снимка: www.namrb.org

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето", който ще продължи до 14 септември. За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова.

Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в България и Община Брацигово. След привличането на участници от Италия, той става международен, разказва Димитрова и допълва, че партньори на събитието са Министерството на културата, посолството на Италия и Италианският културен институт.

Целта на участниците във форума е да бъде обособен Международен образователен център за архитектурна строителна реставрация в сградите на нефункциониращия вече 9-та година строителен техникум в града. Димитрова заявява, че Община Брацигово е готова да предостави сградния фонд, за да бъде превърнат в средище на архитекти, инженери, археолози и майстори, които да сформират екипи.

Международният форум ще стартира днес с официална кръгла маса, по време на която ще бъде подписан меморандум за сътрудничество в създаването на следдипломна квалификация за архитекти, инженери, реставратори и строители за работа в археологически обекти, съобщава Димитрова.

Археологията, архитектурата и строителството вървят ръка за ръка, що се отнася до бъдещето и експонирането на археологическите находки по нашите земи, смята Димитрова.

Тази вечер от 18:30 ч. в центъра на Брацигово концерт с традиционна италианска музика ще изнесат музиканти от Сицилия.

На 13 септември в 19 ч. ансамбъл "Българе" ще гостува с представление.

Димитрова съобщава, че форумът предвижда занимания за деца под формата на архитектурна работилница, ръководена от учители от Художественото училище в Пловдив. Детският пленер е с конкурсен характер и награди.

Форумът ще завърши с кулинарен фестивал в двора на музея в Брацигово.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10