Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Олександър Барон: За силата на общността и мечтата за свободна Украйна

Снимка: Николета Атанасова

В предаването "Нашият ден" се състоя вълнуваща среща с Олександър Барон — украински българин, фотограф и активист, който през последните години отдава усилията си за съхраняване на българските традиции в Украйна. Той е заснел десетки събори и културни събития на българите в Украйна и оглавява онлайн изданието "Бесарабски фронт", чиято мисия е да информира българската общност за реалната ситуация в страната, която е изправена пред тежки военни предизвикателства.

Вече повече от три месеца Барон е част от националната гвардия на Украйна, отбелязвайки, че силата му идва от колективния дух на украинците.

"Успяваме да възстановим всеки път счупените врати, прозорци и всичко, което е пострадало. Причината е, че гледаме един от друг и когато видиш как твоя съсед и приятел да го прави, това ти дава сили", споделя той. Барон подчертава, че мотивацията им се корени в разбирането, че те се борят за независимостта на Украйна. За него и за много други украинци защитата на свободата е основополагаща, особено като виждат мизерията в окупираните територии и разбират, че Русия иска да унищожи тази свобода.

"Имаме голямо наследство от епохата на комунизма, но през годините извоювахме тази свобода и израснахме като свободно общество", казва Барон, отбелязвайки, че отстояването на тези ценности ги сплотява.

Макар че украинците не се примиряват с гледките на падащи бомби и ракети, Барон разказва, че всеки от тях намира начин да продължи напред. "Не можеш да свикнеш с бомбите и ракетите. За тези две минути, в които лети ракетата, може и да не успееш да слезеш от етажа, на който си", разказва той. Въпреки всички трудности, Олександър Барон мечтае за победата, която за него се е превърнала в основна цел и надежда за бъдещето.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10