В предаването "Нашият ден" се състоя вълнуваща среща с Олександър Барон — украински българин, фотограф и активист, който през последните години отдава усилията си за съхраняване на българските традиции в Украйна. Той е заснел десетки събори и културни събития на българите в Украйна и оглавява онлайн изданието "Бесарабски фронт", чиято мисия е да информира българската общност за реалната ситуация в страната, която е изправена пред тежки военни предизвикателства.
Вече повече от три месеца Барон е част от националната гвардия на Украйна, отбелязвайки, че силата му идва от колективния дух на украинците.
"Успяваме да възстановим всеки път счупените врати, прозорци и всичко, което е пострадало. Причината е, че гледаме един от друг и когато видиш как твоя съсед и приятел да го прави, това ти дава сили", споделя той. Барон подчертава, че мотивацията им се корени в разбирането, че те се борят за независимостта на Украйна. За него и за много други украинци защитата на свободата е основополагаща, особено като виждат мизерията в окупираните територии и разбират, че Русия иска да унищожи тази свобода.
"Имаме голямо наследство от епохата на комунизма, но през годините извоювахме тази свобода и израснахме като свободно общество", казва Барон, отбелязвайки, че отстояването на тези ценности ги сплотява.
Макар че украинците не се примиряват с гледките на падащи бомби и ракети, Барон разказва, че всеки от тях намира начин да продължи напред. "Не можеш да свикнеш с бомбите и ракетите. За тези две минути, в които лети ракетата, може и да не успееш да слезеш от етажа, на който си", разказва той. Въпреки всички трудности, Олександър Барон мечтае за победата, която за него се е превърнала в основна цел и надежда за бъдещето.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg