Eмисия новини

Изгрев

неделя, от 6.05 до 7.00 часа

Предаването стимулира предприемаческия дух във всички отрасли на земеделието и животновъдството, рибарството и аквакултурите, в селския туризъм; популяризира опита и добрите практики на семейните стопанства, съхраняването на местните занаяти, ритуали, традиции, родовата памет и приемственост в занятията, инициативите и дейностите за подобряването на качеството на живота в малките селища. Разяснява политиката за развитие на селските райони и възможностите за усвояване на средствата по европейските програми. Проследява осъществяването на контрола по опазването и стопанисването на язовирите, рибните басейни, горите; опазването на националните и природните паркове, природните и биосферни резервати; обсъжда законодателните предложения и промени в горския сектор и във всички отрасли на земеделието, животновъдството, рибарството и аквакултурите. Търси мнение и коментар от страна на експертите. Следи тенденциите в развитието на селскостопанската наука у нас и по света; предлага актуална информация за опита на други страни, за важни селскостопански кампании, за движението на цените на селскостопанската продукция по борси, пазари и тържища. Предаването "Изгрев" е насочено както към производителите, преработвателите и жителите на отделните селища, така и към специалистите в различни местни и държавни институции, според случая и към законодателната власт.

Екип на предаването: Зорница Гъркова, Елина Величкова, Оля Стоянова

Публикации

Георги Тончев, иронично стъпил на обработвано земеделско поле

Регенеративно земеделие

Терминът регенеративно земеделие се свързва с името на американеца Робърт Родейл, син на издателя и писател Джеръм Ървинг Родейл, който от своя страна е свързван с термина „органично“, отново в областта на селското стопанство и земеделието. А под..

публикувано на 21.02.22 в 17:10

Магията на един занаят

Отличително за чипровските килими е, че те имат две лица. И двете лица са еднакво красиви и самобитни, а мотивите и формите в тях се изследват от краеведи и етнолози. През 2014 г. "Традицията на производство на Чипровски килими" е вписана в Световната..

публикувано на 08.02.22 в 17:30

Най-скъпата подправка

Шафранът – това растително злато – се добива безкрайно трудно и това с право го нарежда сред най-скъпите дарове, с които природният свят облагодетелства човечеството. Дарове, които ползваме от рафта в магазина, но рядко си задаваме въпроса как точно се..

публикувано на 03.02.22 в 14:35
Антоанета Гугуткова

Eстествено пране

Днес все повече хора търсят начин да живеят по-екологично, по-естествено и да щадят повече околната среда. Пътищата към подобно решение са различни за всеки човек.  Антоанета Гугуткова открива своя път, когато се оказва, че децата ѝ имат атопичен..

публикувано на 02.02.22 в 15:10
Севдалин Севов

Един овцевъд на фокус

Зооинженерът и овцевъд Севдалин Севов е ръководител на овцеферма в гр. Съединение, където се отглеждат само овце от френската порода Лакон. Опитът на Севдалин във френски ферми е изключително ценен днес и тук, в България. Според Севдалин секторът на..

публикувано на 01.02.22 в 12:55

Рецепта за орехово биомасло

Човечеството все повече се стреми към чиста и здравословна храна, но невинаги си даваме сметка, че чистите и здравословни храни в същината си са простички и на една ръка от нас. Производството им също би трябвало да е опростен процес, който да се..

публикувано на 26.01.22 в 11:05

Музикантът овцевъд

„Сънуват ли роботите електроовце?“ е научнофантастичен роман от американския писател Филип К. Дик, по който е направен филмът „Блейд Рънър“. Въпросът, който задава настоящият текст обаче, е „Слушат ли овцете музика?“. И то не каква да е, а рок и блус...

публикувано на 25.01.22 в 08:59
проф. Йорданка Станчева

Космическите измерения на растенията

Проф. Йорданка Станчева е дама с изключителни енергия и дух, проявяващи се във всичко, което прави. Агрономка с дългогодишен опит в областта на фитопатологията и растителната защита, както и в присаждането на дървета. Авторка на множество учебници и..

публикувано на 24.01.22 в 16:50
Екатерина Костадинова и Димитър Христов

Книга на промените

Майсторката на керамика и стъкло Екатерина Костадинова и дърворезбарят, майстор на иконостаси Димитър Христов пишат в своето ателие в ботевградското село Боженица една творческа Книга на промените. Ателието е буквално на брега на река Бебреш и в него има..

публикувано на 21.01.22 в 16:15

Владислав Танев и неговите растения

Владислав Танев е спортист, икономист и градинар – комбинация, която може да се стори невероятна, но ето че от тези три поприща се ражда едно смело бизнес начинание. В земеделието има много дисциплина, която един спортист несъмнено притежава, но също и..

публикувано на 20.01.22 в 11:00