Кърджали е на второ място в България след София по ръст на населението на областта. Това сочат данните на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“. Като основна причина за това се счита големият брой български граждани, който се завръщат от Турция по родните си места. Като се отчете броят на ражданията в областта, които намаляват, най-вероятно става въпрос за механичен прираст, а не за реално увеличение на жителите на област Кърджали. Действително ли е така и как Кърджали успя да изпревари много по-развити икономически райони с чувствително по-високи доходи като Варна, Пловдив, Бургас и Стара Загора? Екип от млади учени работят от няколко месеца в района, за да открият отговора на този въпрос. Проектът им се нарича "Завръщащи се. Истории и житейски траектории на турците в България" и се финансира от фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието. Ръководител на проекта е главен асистент Димитър Божков от Софийския университет, с него работят Ивайло Марков от Българската академия на науките, Надежда Жечкова и Славка Каракушева от философския факултет при Софийския университет. След поредното си пътуване и разговори с хора от община Ардино Ивайло, Славка и Надежда гостуваха на Радио Кърджали. И така - Връщат ли се турците обратно по родните си места.
"Екипът по проекта работи в района на Кърджали и Ардино вече втора година. Посетили сме освен град Кърджали и град Ардино, село Брезен, село Млечино, Светулка, Бял извор. И това ни дава широк спектър от впечатления по темата, по която работим. Определено се връщат хората, с различна интензивност, за различен времеви отрязък и определено повлияват на локалната общност тук, което, струва ми се, е от изключителна важност както за нас като учени, така и за обществото".
"Има много пенсионери, които се връщат наистина, които след пенсиониране тук се връщат в родния си дом или пък купуват земя, в случай, че са си продали имуществото си когато са мигрирали в посока Турция. Но те не са единствените, има хора, които се връщат в трудоспособна възраст и започват работа в различни фабрики, предприятия в региона. Или хора, които са пенсионери и се връщат, но си намират работа в България".
".....при една голяма част от тях е въпрос на носталгия. Въпрос на загубени в резултат на миграцията натам, изселванията натам, социални връзки и социални контакти с приятели и роднини от детството им. така че при една голяма част от тях съществува тази идея, че те се връщат в родния си дом, в родния си град, в родното си място, където са живели младостта си".
Чуйте целия разговор с младите учени в прикрепения файл.
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Жените от спортно-интелектуалния клуб "Ахридос" създадоха незабравими моменти за децата от Дневен център "Надежда" в Кърджали. Заедно те изработиха коледна украса и украсиха елхата. Празничното настроение беше допълнено от появата на Дядо Коледа, който раздаде ръчно изработени подаръци от жените в творческата работилница на клуба. „Обичам да работя с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478