Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илия Учиков - майсторът на гайди

5
Илия Учиков, гайдар и майстор на гайди

Наричат каба гайдата космическият музикален инструмент, защото българската песен „Излел е Дельо хайдутин“,  полетяла в космоса е под съпровода на родопската гайда. Не минава празник в Родопите без този старинен инструмент. Нейната мелодия те кара да настръхнеш, дори и сълзи да пролееш. 
Планината е пълна с гайдари. Но замисляли сте се, как се майстори този инструмент? 

В Родопите има доста майстори, гайдарджии. Един от тях е Илия Учиков от Чепеларе. От осем години има своята работилница, но от доста повече време изработва гайди. Той казва, че доста дефицитни са станали за намиране материалите от които се изработва гайдата, а това са кози кожи, рога от говедо и дървесни видове, като дива круша, слива, дива череша, акация, чемшир, дрян, орех. 
„Това е хубавото, че обикалям и имам връзка с козари, овчари от където си намирам материал. Трудно, но все още си намирам. Рогата са най-дефицитни, но за сега имам и от тях. Днес вече трудно може да намериш рога от вол, защото волове вече няма. Никой не гледа волове. 
Някой смятат, че като ми донесат кожата и гайдата е готов.  Да, ама не! Свири дървенията по гайдата. Гайдуницата е душата на гайдата“, разказва майсторът на гайди Илия Учиков.

В малката му работилницата е творчески хаос, както казва майстора, но си намира всичко необходимо, за да сглоби една гайда, която не става бързо, споделя Илия Учиков. 
Често му дават поръчки по телефона, за да изработи гайда, но той казва, че гайдата се прави като дреха. 
„Трябва да видя човека, който ще свири на нея, за да знам колко голяма да я направя. Дали е за дете или за възрастен. След това да му се нагласи“, казва Учиков. 
Гайдари често идват в работилницата, дори за профилактика на инструмента. Майсторът от Чепеларе е изработвал гайди дори за чужденци. Казва, че негови гайди няма само на двата полюса. На всеки континент има негови гайди. Не казва бройката им, но си ги записва в специален тефтер. Този музикален инструмент го е водил три пъти до Божи гроб и на много други места в света. 

Илия Учиков освен че изработва гайди, той е и учител по гайда от 22 години. Обучава малки гайдарчета в местното читалище „Родопска искра – 1880“. Много се надява някой ден някой от учениците му да го наследи в занаята. 
„Децата идват тук в работилницата. Интересно им е, питат, разпитват, но дали е детско любопитство или някой от тях ще стане мой наследник в изработването на гайди, това само времето ще покаже. Но ще се радвам много, защото трябва да продължим традицията“, разказва майсторът гайдар. 
Малката му работилничка, често е посещавана и от любопитни туристи, посетили Чепеларе.  Така, че ако посетите и вие това родопско градче, наред с музея на ските отбийте се в читалището, за да разгледате битовия кът и попитайте за работилницата на гайдаря Илия Учиков. 
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39