С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали.
За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и след това в Пловдив.
Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави празничното богослужение в Кърджали, което от няколко години вече се извършва в подножието на средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча". Присъстваха депутатът Цвета Караянчева, областният управител Никола Чанев, кметът на Кърджали Ерол Мюмюн, представители на държавни и общински институции, стотици деца, граждани.
Официалните лица пристигнаха през шпалир, построен от гвардейците от Първи ученически гвардейски отряд към Езикова гимназия „Христо Ботев" и под звуците на Фанфарния оркестър към училището. Разбира се, църковните камбани звъняха празнично. Представителен блок на военното формирование на съвместното командване на силите за специални операции в Пловдив с командир бриг. ген. Божидар Бойков бяха построени в очакване на ритуала.
Негово Високопреосвещенство сложи начало на празника като благослови: „Благодарим на Всеподателя, Бога, за това, че и тази година в благодатта на великия празник Богоявление се събрахме представители на почнти всички институции в нашата държава – на духовната, на войнската, на държавната, общинската власт – това е свидетелство за единство. А това единство е послание към божия народ за сила, на която той може да се опре. Защото ние знаем думите на Господ Иисус Христос – там, където в Мое име са събрани двама или трима, там съм и Аз посред тях. Празнуваме празника Богоявление. Благодарим на Бога, че се яви в трите си лица, в трите лица на Светата единосъщна, животоначална и неразделна Троица – Отец, Син и Свети дух. Благодарим на Бога, че се яви, за да ни спаси“.
След това митрополит Николай извърши освещаване на бойните знамена.
Последва хвърлянето на Светия кръст във водите на река Арда. За изваждането на Светинята в ледените води скочиха 34 смелчаци, но за пореден, осми път, пръв до Кръста стигна 35-годишният Величко Карабоюков, учител по физкултура в ЕГ, а също и дългогодишен треньор по плуване. Водолази и спасители от Гражданска защита, а също и доброволци от БЧК бяха в очакване да се намесят в спасителна акция. За щастие не се наложи.
Веднага след по-големите за Кръста скачаха и децата до 13-годишна възраст, за които за поредна година беше подготвен басейн със затоплена вода. Тридесет деца скочиха, но пръв, явно с най-силна вяра, до Кръста достигна 12-годищшният Виктор Авренлиев, възпитаник на СУ „Отец Паисий".
Така станаха известни победителите. А ето и първите им думи, докато излизаха от осветените води.
Величко Карабоюков каза, че не си спомня колко точно пъти вече изважда Светия кръст на Богоявление: „Не знам – седми, осми път. Не знам за кой път го хващам, но доста пъти не съм го хващал. Пожелавам за всички мир, единство. Да не с е разделяме, да бъдем единни, ако искаме да вървим напред. Пожелавам за себе си и за моите близки здраве и благоденствие. Кръстът е една победа над злото и над злите сили. Кръстът ни пази нас “. След това побърза да се подсуши и да прегърне малкото си дете.
Виктор Авренлиев каза, че е много щастлив, че е успял да хване Светинята. Хвърля се за трети път в благородната надпревара, но за първи път успява пръв да достигне Кръста. „Пожелавам си да съм жив и здрав, всички мои близки също, всички хора които скачаха за Кръста“. Беше категоричен, че решението да направи тази стъпка е негово и че има силна вяра. На своите връстници препоръча да се престрашат и да го последват, защото имат шанс да успеят.
Майка му Елена Викторова не можа да сдържи сълзите си и сподели: „Искаше да скача с големите, но е на 12 години и не му позволиха. Догодина вече“. Пожела „само здраве“ за семейството си, а на сина си и „да е все така упорит“ и допълни „честит празник на всички хора, на всички вярващи. Няма по-хубаво от това да вярваш. И търпение – за всички нас“.
Тази година беше оповестено изискването, тези, които ще скачат за Кръста задължително да са кръстени. Затова някои смелчаци, които преди са го правили, но не са посветени в тайнството на Светото кръщение, яха леко разочаровани, но пък и мотивирани да се кръстят за догодина и занапред.
След празничното богослужение беше организирана програма, в която участваха кърджалийски самодейни състави. От средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча“ беше предоставена безплатна празнична трапеза за всички присъстващи.
Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478