Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

COVID-19: Безопасно ли е комбинирането на два типа ваксини?

Снимка: архив



Властите в България излязоха с конкретни рекомендации за употребата на ваксината на „Астра3енека", след като Европейската агенция по лекарствата съобщи, че е възможна връзка между тази ваксина и необичайни тромбози.

Световната здравна организация посочи, че към момента рискът от такива реакции се оценява на приблизително 1 на 250 хиляди души във Великобритания и 1 на 100 000 за Европейския съюз. През февруари започна проучването във Великобритания за ефекта от комбинирането на различни ваксини срещу COV1D-19 като първа и втора доза.

Към този момент самата агенция не препоръчва възрастови ограничения. Единствено внимание се обръща на факта, че повечето от докладваните случаи са на жени под 60-годишна възраст.  Въпреки това, различни държави започнаха въвеждането на различни ограничения.

За България се взе решение тази ваксина да не се прилага на жени под 60-годишна възраст, които имат повишен риск от тромбози и анамнеза за тромбоцитопения. Позволява се обаче на всички с първа доза, които не са получили сериозни нежелани реакции, да си поставят и втората доза от същата ваксина.

Епидемиологът д-р Христиана Бацелова потвърди, че реално хората, които не са имали проблем при първата доза, няма пречка да си поставят и втората. Към момента тя не препоръчва смесването на ваксини. Класическите тромбози са доста различни от тези необичайни редки тромбози, подчерта д-р Бацелова. Остава правилото, че мъжете могат да си поставят втората доза от "АстраЗенека“

Ако обаче хората не искат втората им доза да е с „Астра3енека", ще могат да си поставят „Пфайзер". Тук обаче трябва да се има предвид, че няма данни от приключили проучвания за ефекта от такова комбиниране на различни ваксини.  Проучванията ще продължат около година, през която периодично участниците ще бъдат проследявани какъв имунитет изграждат Ще се проучат и нежеланите реакции при комбинирането на различните ваксини и как те варират спрямо класическия подход, при който двете дози са от една и съща ваксина.

Все пак за тези, които са получили първа доза и не желаят втората да е от същата ваксина, се разрешава комбиниране с друга - тази на „Пфайзер", но не по- рано от 84 дни след първата доза. Тогава имунизацията ще се смята за приключена, съответно хората ще получат ваксинационния сертификат.

Важно за отбелязване е, че властите у нас обявиха, че хората, които са преболедували COVID-19, могат да се ваксинират три месеца след това, а тези, които са се заразили след първата доза, ще могат да поставят втората шест месеца по-късно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мостът на Сен Назер

Франция, мон амур! Еп.32

След главния град Нант, в днешния епизод на рубриката „Франция, мон амур“ на радио Кърджали водещият Нурай Садулов ще ви запознае с още два от по-интересните градове на департамента Лоар-Атлантик, в регион Пеи дьо ла Лоар. Това са Сен-Назер и Геранд. Ще чуете: От коя епоха са обитавани двата града ? Какви мегалитни конструкции са..

публикувано на 10.11.24 в 19:57
Град Нант, Франция

Франция, мон амур! Еп.31

В епизод 31 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ще продължим нашата обиколка с регион Пеи дьо ла Лоар. Ще споменем неговите департаменти, по-важни градове и села, както и някои от по-известните замъци. Ще обърнем по-специално внимание на град Нант, столица на региона. Ще чуете на какво дължи..

публикувано на 10.11.24 в 19:51
Замъкът Шенонсо

Франция, мон амур! Еп.30

В епизод 30 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ще посетим Долината на Лоара и ще ви представим някои от великолепните замъци, намиращи се в този район. Ще чуете отговори на въпросите: Как е наричана Долината на Лоара? От коя епоха водят началото си замъците? Колко замъци има в Долината на..

публикувано на 10.11.24 в 19:45

Франция, мон амур! Еп.29

Епизод 29 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е посветен на най-мелодичния и най-романтичния език в света. Водещият Нурай Садулов обяснява защо френският е наричан „езикът на любовта и на дипломацията“. Освен това посочва в кои международни организации е и работен и официален език. Ще чуете интересно интервю с г-жа Вяра..

публикувано на 07.10.24 в 20:18
Лион, Франция

Франция, мон амур! Еп.28

В епизод 28 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов отделяме специално внимание на главния град на регион Оверн-Рона-Алпи. Ще чуете кратка информация за славното минало на Лион. Ще научите на какви дейности и производства градът е бил столица през вековете. Ще разберете коя е жената, дала..

публикувано на 07.10.24 в 20:16
Коледно настроение в град Клермон-Феран

Франция, мон амур! Еп.27

В епизод 27 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя градовете Клермон-Феран и Мулен в Централна Франция. Ще чуете: Как е образуван град Клермон-Феран? Кои са историческите и архитектурните обекти и паметници, привличащи най-много туристите? На какво се дължи тъмният цвят на някои..

публикувано на 07.10.24 в 20:13
град Анси

Франция, мон амур! Еп.26

В епизод 26 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов предлагаме интересна информация за красивия планински град Анси. Ще научите защо наричат Анси „Рим на Алпите“ и „Венеция на Алпите“. Ще разберете кои са културно-историческите забележителности, които привличат туристите. Ще се потопите в приказната..

публикувано на 14.08.24 в 15:13