Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еленът лопатар край Кьосево - от мил талисман до проблемно животно с нетипично поведение

Снимка: Георги Аргиров, Радио Кърджали

Еленът лопатар край кърджалийското село Кьосево, който пасе заедно с кравите от селото и бозае от тях, ще бъде отстрелян. Решението е взето, тъй като животното създава проблеми, като наранява кравите при опитите си да суче от тях, и проявява агресия към местни жители, от които няма страх. 
Еленът се превръща в проблем за стопаните от селото още в момента, когато е разселен в района преди две години. Още тогава той се присъединява към стадото крави на местен жител. Причаква ги сутрин, ходят заедно на паша, но и бозае мляко от тях. Когато рогата са му малки, не е пречка, но израснали, те започват да нараняват домашните животни. Това води до оплаквания от стопаните. Оплакванията зачестяват, защото еленът влиза вечер в селото, иска да бъде в обора със стадото и става агресивен към местните хора. За всичко това ви разказахме пролетта.


Тогава се очакваше решение от Ловно-рибарското дружество какво да е бъдещето на дивото животно. Вариантите бяха преместване на друго място или отстрел. 
Според кмета на Кьосево Нурхан Юмер оплакванията продължават. "Хората свикнаха с лопатаря, но собствениците - не. Отново прави поразии и наранява кравите им", обяснява Нурхан Юмер. Той казва, че искат да се махне еленчето от селото, да няма нараняване на животни.
Вече има разрешение за отстрел на елена-лопатар, потвърди за Радио Кърджали председателят на Ловно-рибарското дружество в Кърджали Васил Дончев. "Искането е направено от името на кмета още лятото, даже пролетта", каза Дончев.
"Проблемите с елена са от две години. Миналата година го плашихме с изстрели халосни, правихме няколко пъти опити да го отучим да не влиза в селото, да не ходи по дворовете, не можахме. И тази година искат да го отстреляме. Вижте, ние, Сдружението, имаме план за отстрел 29 лопатари, а сме развъдили 243. Купили сме ги и сме ги развъдили. Такъв е животът, не може без отстрел. Това е начин за регулиране", казва Васил Дончев.
Колкото и да не ни се иска да проумеем истината, ние, хората, сме на върха на хранителната верига, обяснява Дончев и дава статистически данни, според които всеки ден, за изхранването на 7-милиардното население на планетата Земя се колят 8 млн. птици и между 4.5 и 5 млн. броя едър рогат добитък и прасета. 
Малшанс нарече бъдещето на елена-лопатар Васил Дончев. Той е категоричен, че поведението му не е типично и нормално за този вид и отстоява мнението, че диви животни нямат място при домашните.
"Ловът на елени лопатари и на благородни елени е разрешен от 1 септември до края на февруари. Ще намерим подходящо време за отстрел. За сметка на това ще разселим поне 20 броя в същия район. Ние вече сме го правили. Миналата година пуснахме 16 броя точно в този район. Два пъти вече има разселване край Кьосево - общо тридесет и няколко животни", казва председателят на Ловно-рибарското дружество в Кърджали.

Повече може да чуете в прикачените звукови файлове. По темата работи Станислава Георгиева. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството

А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас. Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си , за..

публикувано на 15.04.24 в 17:57

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, шеф готвач Пеньо Иванов ще ни каже как приготвя пиле салтимбока или пилешко печено със салвия и панирани домати . След това Билге Мехмед разговаря с Людмила Данова - учителката поет, която твори в кратката поетична форма апев, което прилича на японското хайку, но си е българско.  Очакват Ви и други..

публикувано на 14.04.24 в 17:22