Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Засега няма да отстрелват еленчето край Кьосево, търсят му нов дом

Снимка: Георги Аргиров - Арго

Задържали сме разрешителното за отстрел. Имаме го, но не смятаме да го вкарваме в употреба. Търсим вариант да преместим някъде елена-лопатар, търсим му нов стопанин. Това каза за Радио Кърджали управителят на Ловно-рибарското дружество Васил Дончев.
Пролетта ви разказахме за красивото горско животно в района на Кьосево, което пасе заедно със селските крави, бозае мляко от тях, играе си с кучето пазач и няма страх от животни и хора. Всичко е прекрасно, когато еленчето е малко. Постепенно обаче рогата започват да растат и при опитите да суче, лопатарят наранява и разкъсва кожата на домашните крави. И започват оплакванията от стопаните. Еленчето става агресивно и към хората. Затова кметът се обръща към Ловно-рибарското сдружение за съдействие. Оттам миналата година опитват да прогонят животното с халосни и гумени патрони, но безуспешно. Затова тази година е взето решение за отстрел. Вече е излязло и разрешителното.
След публикации на сайта на Радио Кърджали и в социалните мрежи в различни групи, посветени на природата и опазването на животните, възниква инициативата еленът да бъде спасен и преместен на място, където ще живее и няма да пречи на домашни животни и хора. Създава се онлайн петиция, която към 17 септември е събрала над 1500 подписа. Много хора се ангажират да звънят по зоокътове и зоопаркове в страната, да помагат, да търсят подходящо място за лопатаря. 
Една от тези хора е Ина Тонина от София, която казва, че не е по силите на един човек да промени съдбата на животното, това винаги е функция на много усилия и много хора. Самата тя уговаря няколко варианта за щастлива развръзка, които за жалост пропадат. Но не губи надежда и вяра. "Еленът още си няма име. Аз го виждам като Лъки, ако успее да извади късмет", казва Ина Тонина.
Според нея специфичното в случая е, че хората са отговорни еленчето да попадне в тази ситуация. "Те са го хранили, те са го социализирали, приобщили към тях и в един момент то се оказва пречка. Това е нещо като да осиновиш, да приласкаеш и след това да изхвърлиш. И тук няма лоши намерения. Аз никога не съм се съмнявала в голямата душа на родопчанина. Те са го гледали наистина с обич, но пътят към ада е постлан с добри намерения. Понякога не си даваме сметка, че е еднакво да изхвърлиш пластмасова бутилка в природата или да нахраниш диво животно. Защото престъпваме онзи праг, който не бива да престъпваме", казва Ина Тонина. И припомня класическия филм на Доньо Донев "Умно село", в който, за да се спасят от змиите, селяните докараха таралежи в селото, те пък влязоха в къщите, затова хората докараха лисици, които ги освободиха от таралежите, но пък изядоха кокошките им. В омагьосан кръг сме, в който човек осъзнато се намесва в природните закони и така нарушава баланса, смята Ина Тонина.
Доволни сме, че ловците са задържали разрешителното за отстрел, казва Ина Тонина и вярва, че с общи усилия еленчето ще получи шанс за живот и ново име - може би Лъки. 

Повече по темата може да чуете в интервютата на Станислава Георгиева с управителя на Ловно-рибарското дружество в Кърджали Васил Дончев и с Ина Тонина в прикачените звукови файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03