Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският турчин от Германия разказа за живота в трите държави

Орхан Бакал: В Германия не посрещат с рози, всичко се отвоюва

Според наблюденията му расте броят на мъжете, които работят в немските детски градини

Орхан Бакал
Снимка: Личен фейсбук профил



Нашият редовен слушател Орхан Бакал е от не многото хората, които имат и българско, и немско, и турско гражданство. Живял е в трите страни и разказа какво е общото в живота ни, какво е различното и какво не знаем едни за други.

През 90-те години е завършил българска филология. Две години по-късно, като следдипломна квалификация – турски език и литература. Бил е учител по български и по турски език, включително хонорован преподавател по турски във филиала на ПУ в Кърджали. След това е заминал за Анкара, където е бил преводач от турски на руски език и обратно. Работил е и за фирмата, която построи пътя за Маказа. От 2010 г. е в Германия, където работи като възпитател в детска градина.

Той е от редовните слушатели на Радио Кърджали и предаването на „На чаршията, в чата“, където често коментира дискутираните теми. Орхан Бакал гостува в ефира и разказа интересни подробности също за приликите и разликите в живота в забавачките у нас и в Германия.

Мъжете в детските градини в Германия се увеличават в последните години. По подобие на семейната среда, когато учителите са и от двата пола се допълват във възпитанието на малчуганите. Жените дават повече емоционалност, а мъжете – сигурност, коментира Орхан Бкал.

Поне две седмици трае интегрирането на новопостъпило дете. Специален учител и родителя се грижат за адаптацията му.

Храненето в детските градини в Германия е организирано чрез кетъринг, не се готви на място. Месо почти липсва в менюто, но пък никой не насилва децата непременно да си изядат порцията. Ако не им харесва, имат правото да изберат с какво да се нахранят – може да е дори само сух хляб.

В много от забавачките вече отпада и задължителния следобеден сън.

„Нека слушателите не си мислят, че посрещат (в Германия, б.а.) с рози. Просто всичко трябва да се отвоюва“. Така отговори Орхан Бакал на въпрос дали немците с охота са му се доверили да се грижи за децата им.

Той е гражданин на България, на Германия, а отскоро и на Турция. Живял е за различни периоди от време и в трите държави.

„Тече един процес на универсализация, преди различията, като че ли бяха повече“, отговаря на въпрос кое е общото и различното у трите народа. „Но искам да кажа нещо много важно – ние, тук на Балканите, страдаме от един нихилизъм – винаги мислим негативно за себе си и възприемаме другите много идеалистично. Молбата ми към всички слушатели е – нека да не бъдем толкова негативни към себе си, защото ние имаме много позитивни черти“, препоръча слушателят ни. Според оценката му немското общество е много рационално, докато ние, балканците, сме много по-емоционални. Немците с по-практични, но пък ние сме по-креативни и много по-адаптивни, намираме изход и оцеляваме във всякаква ситуация.

Още интересни подробности за живота, сравнен в трите държави, можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Магията на коледуването оживява в квартал Гледка

И тази година коледарите ще спазят традицията и ще обиколят къщите в кърджалийския квартал Гледка. За значението и магията на тази обичана традиция разказва Здравка Димитрова от народно читалище "Родопски фар". “Коледарите тази вечер ще тръгнат от 18 ч. и ще обходят целия квартал Гледка, като започват, разбира се, от свещеника с благословия. Отец Кирил..

обновено на 24.12.24 в 11:35

40 години от Възродителния процес: Поклонения и възпоменания в региона на Кърджали

Тази година се навършват 40 години от събитията, останали в историята като Възродителен процес. Поклонението на Тюркян чешма в село Могиляне ще събере хора от близо и далеч, за да почетат паметта на невинните жертви. По този повод, Демокрация, права и свободи - ДПС организират редица възпоменателни събития в региона на Кърджали. Ресми Мурад, областен..

публикувано на 24.12.24 в 09:55

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Здравейте, в този благодатен и красив, но и студен ден от мен, Радка Петкова. Пригответе се за среща с любимото предаване "Вкусен следобед" -  два часа хубава музика и приятни преживявания с любимия епизод днес, неделя. В първата част на предаването, след малко, ще чуем кои са финалистите от конкурса "Читател на годината" на Регионалната библиотека,..

публикувано на 23.12.24 в 17:23

40 години от Възродителния процес ще отбележат на Тюркян чешма

В село Могиляне на Тюркян чешма и тази година ще се проведе възпоменателен митинг по повод 40 години от Възродителния процес. Организатор е община Кирково. Кметът Шанаси Сюлейман обобщи програмата за Радио Кърджали:  "Много рано сутринта в джамията в село Могиляне почва мевлид за жертвите, след което ще бъдат захранени хората, които ще бъдат там..

публикувано на 23.12.24 в 14:32

Весела Фламбурари написа детско фентъзи, основано на мита за Дионис

Наскоро фентъзи авторката Весела Фламбурари се върна от салона на детската книга във Флоренция. И още куп хубави новини - тя издаде книга съвместно с илюстратора от "Дъга" Петър Станимиров - "Злато от Загрей". Има сакрални места в България, в които са открити прекрасни древнотракийски артефакти . Тайнственото присъствие на тези места..

публикувано на 23.12.24 в 12:46
Клуб

За 14 години над 150 ученици се учиха на комуникация и журналистика в Клуб "Публична реч"

Повече чуйте в прикачените файлове

публикувано на 19.12.24 в 17:49

Д-р Ахавни Кеворкян: Готвенето може да бъде ваканция за мозъка

"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..

публикувано на 17.12.24 в 14:55