Нашият редовен слушател Орхан Бакал е от не многото хората, които имат и българско, и немско, и турско гражданство. Живял е в трите страни и разказа какво е общото в живота ни, какво е различното и какво не знаем едни за други.
През 90-те години е завършил българска филология. Две години по-късно, като следдипломна квалификация – турски език и литература. Бил е учител по български и по турски език, включително хонорован преподавател по турски във филиала на ПУ в Кърджали. След това е заминал за Анкара, където е бил преводач от турски на руски език и обратно. Работил е и за фирмата, която построи пътя за Маказа. От 2010 г. е в Германия, където работи като възпитател в детска градина.
Той е от редовните слушатели на Радио Кърджали и предаването на „На чаршията, в чата“, където често коментира дискутираните теми. Орхан Бакал гостува в ефира и разказа интересни подробности също за приликите и разликите в живота в забавачките у нас и в Германия.
Мъжете в детските градини в Германия се увеличават в последните години. По подобие на семейната среда, когато учителите са и от двата пола се допълват във възпитанието на малчуганите. Жените дават повече емоционалност, а мъжете – сигурност, коментира Орхан Бкал.
Поне две седмици трае интегрирането на новопостъпило дете. Специален учител и родителя се грижат за адаптацията му.
Храненето в детските градини в Германия е организирано чрез кетъринг, не се готви на място. Месо почти липсва в менюто, но пък никой не насилва децата непременно да си изядат порцията. Ако не им харесва, имат правото да изберат с какво да се нахранят – може да е дори само сух хляб.
В много от забавачките вече отпада и задължителния следобеден сън.
„Нека слушателите не си мислят, че посрещат (в Германия, б.а.) с рози. Просто всичко трябва да се отвоюва“. Така отговори Орхан Бакал на въпрос дали немците с охота са му се доверили да се грижи за децата им.
Той е гражданин на България, на Германия, а отскоро и на Турция. Живял е за различни периоди от време и в трите държави.
„Тече един процес на универсализация, преди различията, като че ли бяха повече“, отговаря на въпрос кое е общото и различното у трите народа. „Но искам да кажа нещо много важно – ние, тук на Балканите, страдаме от един нихилизъм – винаги мислим негативно за себе си и възприемаме другите много идеалистично. Молбата ми към всички слушатели е – нека да не бъдем толкова негативни към себе си, защото ние имаме много позитивни черти“, препоръча слушателят ни. Според оценката му немското общество е много рационално, докато ние, балканците, сме много по-емоционални. Немците с по-практични, но пък ние сме по-креативни и много по-адаптивни, намираме изход и оцеляваме във всякаква ситуация.
Още интересни подробности за живота, сравнен в трите държави, можете да чуете в прикачения звуков файл.
Росица Генчева получи грамота от конкурса "Пазител на традициите" в раздел "Кулинария". Всеки е пазител на традициите, казва организаторът Пеньо Иванов. Изключително трудно над 15-членното жури отличи само някои от 32-те силни номинации на заслужили и талантливи българи. Да бъдат част от журито в седемте категории имаха честта редица..
Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене За да работят общините е нужно да има по-скоро редовно правителство. Това каза Ерол Мюмюн, кметът на община Кърджали, който се отказа от депутатското място в 51 НС. Припомням, че той бе водач на листата на ДПС Ново Начало в Кърджали, където формацията бе победител на..
"Майка ми беше от хората, които оцеляват с обич и доброта. Живееше в прошка. Тя не си отиде преди повече от 20 години, остана, за да ни пази. В размисъл съм за хляба-змия , който се прави за Сирни Заговезни. За очите на змията, за наричането, за разчупването и за раздаването, за прошката, за искането и моженето, за търсенето и..
Във втората част на предаването Ви отвеждаме на пазара в Бишкек, Киргизстан, където пазарлъкът е нещо свещено. За това ни разказва Магдалена Гигова. Нурай Садулов ще ни отведе в страната на любовта и виното , Франция с рубриката "Франция, Мон Амур"! Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и..
В Родопски драматичен театър, в Смолян се проведе празничен концерт по повод 20 години от създаването на Гайдарски състав „101 каба гайди“. Любимите изпълнители получиха заслужени аплодисменти от публиката. По повод годишнината и с решение на читалищното настоятелство бяха връчени награди: Костадин Илчев бе удостоен със званието Будител на..
Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478