Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кърджалийката е сред единиците чужденци, допуснати във воюващата държава

Пътешественицата Есен Устренска: Сирийците очакват туристи, там не е страшно

Есен Устренска педи ефир
Снимка: Галина Стефанова


Есен Устренска е сред малцината европейци, които са влизали в Сирия през последните единадесет години, след началото на войната. Тези географски ширини винаги са били мечта за младата адвокатка от Кърджали, която е страстен пътешественик. „Когато войната в Украйна избухна, тогава вече моите емоции преляха и нещо в мен също избухна. И всички очи бяха обърнати към Украйна, но аз реших, че е време вече да видя така дълго мечтаната Сирия, особено Палмира“. Това са част от мотивите, отвели младата жена в размирния район. В сила е последна степен за опасност, забрана за пътуване в Сирия и да се влезе в страната е почти невъзможно, разказва Есен.

„Сирия е люлката на цивилизациите. Първата музикална нота идва оттам. Първата азбучна система идва оттам. С невероятната си култура и история и горд народ, и всички майки, които бяха забравени от света в Сирия…“, продължава разказа си и не крие емоции пътешественицата. По оценката й няма напрежение и несигурност въпреки военните действия в страната. „Изключително деликатно се отнасят с чужденците, които може би бяха общо десет в цялата държава с нас. Няма туристи заради страха все още на хората, но те – вижда се желанието им да си построят къщичката наново и желанието им да се отворят към света и светът да ги възприеме наново, като една туристическа дестинация, тъй като преди 2011 г. тя е била, може би след Египет, най-посещаваната дестинация с де факто най-богатото културно-историческо наследство в ЮНЕСКО“, посочва Устренска. В Сирия има много разрушения, но от друга страна, центровете на градовете кипят от живот. Това не е държава на „забулени забрадени, черни образи“, напротив, каза адвокатката. Сирийците са изключително гостоприемен народ. Не сме прави, когато сравняваме нашата разрушена и недобре поддържана инфраструктура с бомбардиран Бейрут, смята още тя. Възстановяват пътища и инфраструктура, храмове, без значение какви – мюсюлмански, християнски, синагоги.

Есен разказва и още интересни преживявания за посещението си в древния град Палмира, в който през 2016 година бойци на Ислямска държава нанесоха разрушения. Още от следващата година обаче правителството е започнало с усилията си за възстановяване на Невестата на пустинята, както наричат древния град.

Есен повдига завесата и за сирйиската кухня, с която са я гостили домакините й – кебап с шамфъстък, както и кюнефе, на което са майстори.

Сирийците знаят за България, макар не много.

Целият разказ на Есен Устренска за Сирия можете да чуете в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 автора са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех на..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56