Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светилището на Орфей очаква учените отново след десетгодишно прекъсване

Проучват археологическия комплекс при село Татул

Дейностите по разкриване на старината са финансирани от бюджета на Общината


След десетгодишно прекъсване, тази есен предстои отново археолози да започнат проучване на светилището при момчилградското село Татул. Кога ще е началото на разкопките все още не е ясно, заради сложната ситуация в държавата. Сигурно е обаче, че ще се случат благодарение на финансирането, отпуснато от Община Момчилград. В това увери кметът Илкнур Кязим. „Тракийското светилище е гордост и за жители и гости на общината“, каза тя. По думите й десетки хиляди туристи годишно посещават историческото място, свързвано с името на митичния Орфей. „Проведохме срещи и с Регионалния исторически музей, имаме подписано споразумение за работа по светилището“, допълни кметът. Според нея държавата трябва да насочи вниманието си към тези обекти, които са с национално значение. „Надявам се, че въпреки трайната политическа и икономическа криза в страната, наред с останалите кризи, Министерството на туризма трябва да насочи своето внимание и ангажираност към обекти като Татул и най вече за развитието на туризма в крайгранични планински и полупланински селски райони“, коментира Илкнур Кязим.


Тракийското светилище е само е един от елементите на недвижимата културна ценност при село Татул. Това припомни Даниела Коджаманова, директор на Регионалния исторически музей в Кърджали по повод предстоящото възобновяване след десетгодишно прекъсване на проучването на археологическия комплекс. Старините в района на момчилградското село са направени публично известни от краеведа Никола Иванов в 30-те години на миналия век, припомни още тя. Очаква се тази година да бъде проучена сграда, покрита с керемиди. „Целта е да разкрием това съоръжение, да се опитаме да изясним неговите функции – дали то е елемент от светилищния комплекс, дали е синхронен със светилището, с  кой от периодите на живот на светилището е синхронен, така че интересни задачи стоят пред нас. Това е начало на проучването и ако се окаже, че там има старина с по-големи размери, се надяваме, че и през следващия сезон Общината ще подкрепи проучването в този най-представителен паметник на територията на община Момчилград“, допълни тя.

Надеждите са планираните дейности по проучването на Татул да започнат в началото на септември. Сумата е малка и ще се работи с около десет – дванадесет души. „Скромна откъм мащаби на проучванията година, може пък да се окаже, че с по-малко ще имаме по-интересни резултати. Да си го пожелаем“, заключи Даниела Коджаманова.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15

Село Петково се оживи в очакване на 2025-а

В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Златоград посреща Нова година с пълни хотели

За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..

публикувано на 30.12.24 в 11:41