Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Дивотино се проведоха петите Годишни фолклорни награди

На 17 септември, в духа на празника на Вярата, Надежда, Любовта, съотнесен към фолклора ни, с. Дивотино, Пернишко бе домакин на поредните пети Годишни фолклорни награди – 2022. Тази година отличи на своята класация знаменитата граовска певица Славка Секутова и големия фолклорист – проф. Георг Краев. И двамата оставили дълбоки следи в музикалната и научна фолклористика. Песенният път на гласовитата граовска певица преминава през редовете на ДФА „Ф.Кутев“, многобройни турнета из страната с фолклорната група „Наша песен“, наред с прочутите си колеги – Лалка Павлова, Ика Стоянова, Радка Кушлева, Борис Машалов и мн. др. 1948 е годината на първите й записи на граовски песни за Българското национално радио – песни образци на типичния граовски стил, които се съхраняват в златния фонд на медията, а някои от тях са включени и в албуми, издадени от фирма „Балкантон“. Изкуството на Лалка Павлова се радва на изключителна популярност и на много последователи. На церемонията по награждаването почетната статуетка бе приета от нейния ученик – младия граовски певец Димитър Лукорски. 


Проф. Георг Краев е сред почетните имена на българската фолклористика. Той е дългогодишен научен сътрудник в Института за фолклор при БАН/1975 – 1990/, В годините е Директор на Столична библиотека и преподавател в Нов български университет. Огромен интерес сред слушателите предизвика и воденото от него радио предаване SOS – фолклор, излъчвано по пр. „Хр.Ботев“ БНР. Известен е с научните си публикации за „Българските маскарадни игри““Бабинден“, „Фолклорът като начин на употреба в туризма“ и мн. др. Неговата награда е за цялостен принос в българския фолклор. 


Връчването на Годишните фолклорни награди 2022г. се превърна във вълнуваш празник за организаторите, жителите, гостите на с. Дивотино, за който особено допринесоха самодейците от местното читалище „Чичо Стоян“. Те представиха стилна програма от самобитните граовски хора на работническия танцов състав с ръководител Юлиян Кралчев/постоянни носители на златни медали от Копривщенските събори/, също стилните млади певци Борислав Борисов, справил се чудесно с характерното граовско тресене, също младите таланти Емма Кирилова, Виктория Цветанова. Получи се прекрасно музикално оформления на празника, умело водено от Мариана Маринова. Финалът бе бе ознаменуван и от перфектното изпълнение на звездата на Граово – Сорина Богомилова – достойна популяризаторка на местните песни у нас и по света, но и организатор и много фолклорни събития в Пернишкия край.


Идеята за Годишните фолклорни награди за първи път се реализира през 2014година и с кратко прекъсване се провеждат всяка година в различни градове, за да напомнят и възкресят майсторството на знаменитите изпълнители на музикално – танцовата ни култура. Номинациите обхващат 11 области от фолклорната ни палитра: Глас на годината, Албум на годината, Най – добри камерни състави, Постановка на годината, Хореограф на годината, Инструментална пиеса, Дете – изпълнител на годината, Нематериално културно наследство – номинация на БАН, Личност или общини, подпомагащи фолклорни събития, Ансамбъл на годината, Журналистически материали, свързани с фолклора. Гласуването е месечно и годишно, само в сайта на Годишните фолклорни награди, а а организаторите обявяват резултатите на специална церемония по награждаването. Двигателят, инициаторът, сърцето и душата на годишните класации е Константин Лазаров. Той е един от всеотдайните познавачи, популяризатори на чистата народна музика. Генерален спонсор на Петите Годишни фолклорни награди е фирма "Юроком 2000" ООД от София а на церемонията по награждаване в приз "Цялостен принос към българския фолклор е кметство с. Дивотино и К. Лазаров. Безрезервно подпомага, насърчава и младите фолклорни таланти, но и възстанови славата на големите Борис Машалов, Гюрга Пинджурова, Надка Караджова, Радка Кушлева и др. С лични средства и с първия спонсор на наградите фирма Валвен ЕООД гр. Смолян осигуряват специално изработените статуетки и плакети , медали за наградените. Той създаде и специален фолклорен сайт, за представяне на видни народни изпълнители. През 2010 стартира фолклорно радио „Менци“ отново с лични средства за популяризиране на фолклорни предавания. Дарител е на автентични звукови файлове за обучението на учениците от Котел и Широка лъка. По образование Константин Лазаров е енергетик, но народната музика е неговата голяма любов и отдаденост. Хвала на такива родолюбиви българи, посветили енергия, време, грижа за каузата народно творчество! Официални гости уважили събитието бяха Бившият министър на вътрешните работи Г-н Румен Петков, общ. съветник Владислава Драгомиров, кмета на село Дивотино Симеон Методиев, Петър Първанов - общ. съветник и Илка Димитрова. Следващата година церемонията по награждаването ще се състои в Благоевград.


По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Георгиев: Удължаването на компенсациите за тока на бизнеса ще го спаси от масови фалити

“Преди две-три народни събрания евроатлантическите партии в лицето на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ взеха решение да изкарат всички небитови потребители, тоест всички фирми на свободния пазар за електроенергия, на което ние от “Възраждане” бяхме категорично против, защото казахме, че не сме готови за това нещо. Малко след това веднага се наложи да се създаде..

публикувано на 25.07.24 в 16:20

Георги Пройков от Кърджали се класира на 4-о място на Световното по кану каяк за ветерани

Кърджалиецът Георги Пройков, се класира на 4-о място на Световното първенство за ветерани по кану каяк. Той е учител по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по строителство „Христо Смирненски“ и е състезател по кану каяк в Спортен Клуб „Арда“.  Георги Пройков се класира на престижното четвърто място на Световното първенство по..

публикувано на 23.07.24 в 17:12

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46