Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Дуньо Дунев: Електронна рецепта по телефона? Кому е нужно?


Електронната бяла рецепта вече може да се издава и през мобилен телефон, стига съответният лекар да е инсталирал новото приложение, разработено от „Информационно обслужване“. То беше представено от ръководствата на здравното министерство и Министерството на електронното управление. Идеята е даден лекар да може да изписва електронна рецепта, когато не е пред компютър, но има мобилно устройство в себе си. 

Пациентите могат да бъдат улеснени като рецептата се сподели с тях по вайбър или по друг канал. Когато отидат в аптеката, те могат да получат бърз достъп до своите лекарства.

Тази иновация на двете министерства притесни част от лекарите, а други бяха по-скоро "за". Председателят на регионалната колегия на БЛС в Стара Загора д-р Генка Пейчева, коментира, че това ще спре аптеките да заменят лекарства.

Д-р Каролина Златева, заместник-председател на сдружението на общопрактикуващите лекари във Варна, информира, че не  е провеждана анкета сред членовете на сдружението, за да се поиска мнението им. Според нея също така, тази възможност не е приложима за личните лекари.

………………………………………………………………………………….

Как стоят нещата в Кърджали? Няма брожение сред гилдията, във връзка с възможността да се изписва бяла електронна рецепта по телефон, каза д-р Стоян Петков, председател на РК на БЛС в Кърджали. Не изглежда обаче редно тя да се дава на пациент, който не е прегледан. Този метод за изписване на лекарства е по-скоро подходящ за хора с хроничните заболявания. Засега не съм чул да има проблем, допълни д-р Петков. Въпреки това д-р Петков смята, че е по-добре да има и други възможности – тоест хартиена рецепта, която не би трябвало да се зачерква. Не е за пренебрегване и че голяма част от личните лекари са застаряващи, и те ще се затруднят с приложението. "На места това изглежда невъзможно и неразумно, само този вариант би направил нещата много трудни", заключи лекарят.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Не могат да ни задължат да изписваме електронна рецепта от разстояние. Лекарят може ли да ходи навсякъде, повлякъл и цялата хартиена документация със себе си, попита риторично д-р Дуньо Дунев, който работи в труднодостъпен район в Ардинско и поясни, че без да има и амбулаторен лист, това се обезсмисля, защото подписът на пациента трябва да стои под него. За него това тази възможност е реформа на парче и по-скоро предизборен ход. Отделно лекарят трябва да попита или да види в системата, какви лекарства взима пациента, за да "няма умрели пациенти" заради взаимодействащи си лекарства.

"Парцелирана медицина, само създава затруднения. Дали е таблет, компютър, някакъв вид, от кабинета е много лесно. Но как ще стане на улицата, как ще стане на село. Лекарят откъде да знае, всеки пациент какви лекарства взима. Така че това са идеи на хора, които не работят тая медицина". 

"Защо трябва да е по телефона, това е медицина, нали? Няма да вземеш химикалката  и да му напишеш рецептата, ами дай по телефона. Каква е логиката на това. Ето, ние правим промени. Защо е нужно? 

"Какво му е улеснението на пациента, че няма да получи рецепта, написана на ръка, ами по телефона. То за пациента няма никакво обяснение, даже не може да разбере това нещо, как така няма рецепта, ама има рецепта...." При по-възрастните мисленето е такова: "Моето джипи ми се подиграва, аз една рецепта му иска, а той не дава.....", допълва д-р Дунев.

Рецепта не може да бъде дадена, докато не се даде амбулаторен лист, и пациента не се подпише под него, напомня лекарят. 

Според д-р Дунев, нововъведението трябва да бъде използвано чак когато се въведе електронното здравно досие.

Какво е нужно още в здравеопазването, за да има смисъл изписването на електронна рецепта по телефона, и защо той е толкова категоричен в мнението? 



По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда"

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42