Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Новодрянова: Горещините са причина за слабата реколта това лято

Посевите не са застрашени от марокански скакалци

Високите температури са причина заслабата реколта от плодове и зеленчуци това лято, категорични са специалистите. Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали обясни: „При температура между 35 и 40 градуса спират физиологичнитепроцеси, спира фотосинтезата, спират да цъфтят и да плодообразуват. Тука вече говорим не за един час 40 градуса, а за много часове, които са 40 градуса. И ако има пък и засушаване, няма вода, значи трагично положението“.

Спасението, което препоръчват специалистите, е поливането. Най-добре е това да се случва сутрин между 6 и 10 часа и вечер. Поливането през деня е пагубно за растенията, защото капка, попаднала върху лист, може да предизвика ефекта на лупата и да го прегори.  

Пръскането с препарати срещу вредители обаче трябва да се запази, въпреки горещините. „По принцип пръскането трябва да е до 25 градуса, защото при пръскане през деня се изпарява препарата и пак може да се получат прегаряне върху растенията“,категорични са специалистите.

Продължава да е много сериозен проблемът с нерегламентирания внос на препарати от трети страни – Турция, Украйна, Северна Македония, „защото са много по-евтини, в сравнение с нашите агрохимикали и производителите търсят по всякакъв начин да намалят себестойността на продукцията си. Те всъщност нарушават закона“, коментира Новодрянова. Всички стопани са задължени да водят дневник за проведената химични обработки, за да се знае стоката, която е изнесена на пазара с какво е третирана, а също дали са спазени карантинните срокове. „Има си законодателство в областта на растителната защита, което земеделските производители трябва да спазват. Не ги освобождава това, че те са производители на малко продукция“, категорична беше Новодрянова.

Много стопани се оплакват от дървеницата, позната като миризливка. Тя се унищожава с контактни инсектициди, но понеже вече всички култури са в беритбена зрялост, трябва много внимателно да се пръска, за да се спазват карантинните срокове на препаратите, съветват експертите. В домовете, хората могат да се спасяват от нашествието на миризливката като третират с  биоциди. Разнообразие от такива препарати има в хуманните аптеки. „Но тя не е икономически важен вредител за България и специално за област Кърджали и поради тая причина не подлежи на наблюдение“, поясни Новодрянова.

Няма опасност за посевите от марокански скакалци към момента, категорични са експертите. „Имаме марокански скакалци, но в момента наблюдаваме  популацията, за да можем да направим правилна прогноза за следващата година, имаме отново градация на популацията. Не в такава степен, каквато е била досега, но имаме градация на популацията на мароканския скакалец“, каза началникът на „Растителна защита. Най-засегнати са изоставени ниви и ливади, пасища, „но никъде до тях няма земеделски култури и няма опасност за земеделските култури и за реколтата на земеделските производители“, уточни Новодрянова.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06