Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки градус нагоре засилва смъртността при тежките психични разстройства

При екстремните горещини се повишава тревожността и обострят психозите, казва доц. д-р Стефан Попов

Снимка: pixabay


Топлото време е предизвикателство не само за сърдечно-съдовата система, но и за емоционалния ни баланс, отключва и паник атаки. С всеки един градус нагоре, се засилва смъртността при тежките психични разстройства с около 2.2%.

Това коментира доц. д-р Стефан Попов, завеждащ клиниката по психиатрия към Университетската болница в Пловдив. Заради екстремните температури, съчетани с промени в атмосферното налягане и влажността, се завишава тревожността у хората, които страдат от афективни разстройства.

Механизмът за това е имунен. Афективните разстройства, както и тежките психични разстройства, се влошават в различните сезони, припомни доц. Попов.

"Това е така, разбира се, поради въздействието на няколко основни фактора. На първо място, високата температура, но също така и промените в атмосферното налягане и влажността на въздуха, които оказват също въздействие. Особено атмосферното налягане, което повлиява т.нар. барорецептори в организма, които реагират по съответен начин. Това довежда в много случаи освен до тези общо взето соматични състояния, които са добре известни като колапс, но и до изключително завишаване на тревожността. ....А ще стане дума след малко по какви имунни механизми това може да се получи. И затова не само тревожните разстройства, и в частност паническото разстройство, но и много други заболявания, се влошават по време на тези екстремално високи температури."

- Какъв е механизмът? Защо се случва това? Само заради това, че е нагорещен въздухът и не може да се диша буквално, ли?

- Действително това, което е добре известно на науката, високите температури, влажност, атмосферно налягане - неща, които ние добре знаем.  Добре знаем също така, че много от психичните разстройства, специално афективните, депресивните манийни епизоди, психозите, в частност шизофренията се влошават в определени сезони. Много често моделът е сезонен и най-добрият пример в това отношение е депресията. В есенно-зимния сезон се повишава броя на депресиите и обратно, -  в пролетно- летния сезон имаме състояния, които наричаме мания - превъзбуда, повишено настроение, и разбира се, психотични разстройства с налудности, халюцинации и други симптоми. И всъщност това, което ще си позволя да споделя с вас, слушателите, са публикации буквално горещи, от последните дни, в които отново става дума за тази имуносезонна теория на психичните разстройства. Тук нещата са много интересни, защото нашият организъм реагира на всички тези фактори, наричани атмосферни. И не само, разбира се, и различни причинители - биологически като вирусите със своя имунен отговор на антитела. Типичният пример са т.нар, Т-хелперни клетки или Т-хелперен имунен отговор. Това са две системи - Т-1 и Т-2. Т-2 системата се активира в есенно-зимния сезон и се свързва с понижено настроение, липса на мотивация с промени в настроението. Докато в пролетно-летния сезон тази система бива потисната от една друга, наречена Т-2 система, която пък прави точно обратното. Тя води до повишена подкорова активация, на подкорови центрове. От там вече започва, състояние на възбуда, може да се прояви в мания, може да се прояви и с някаква психоза.

- Цитирам ви - "Всеки един градус нагоре в температурата се свързва с повишение на заболеваемостта от афективни разстройства". Към това не спада ли депресията?

- Спада.... само че ние вече уточнихме, че в пролетно-летния сезон депресията не е господар. В този период, поради редица фактори, включително и този имунен отговор, са други нещата. Там имаме състояние на възбуда, състояния на обостряне, на психози, предимно с възбуда и с халюцинаторна продукция.

Чисто фактологично един градус повече повишава повече от 2 пъти смъртността. Сега някой ще каже: "Ама как така... Ти говориш за психични заболявания?" Ами да, защото когато една психоза, когато едно дори тревожно разстройство, се обостри, то натоварва цялата цялата система на организма, включително всички вътрешни органи. По механизми, които са свързани с невромедиаторните системи, хормонални и така нататък. И затова не е чудно, че ако ти си тревожен кръвното налягане ще стане 200 и тогава може да имаш неблагоприятен изход. Затова говорим за повишена смъртност.

По думите на доц. Попов сега през лятото спешните отделения се пълнят от хора с повишена тревожност и обострени психози, както и клиниките по психично здраве.

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Оценката за дисциплина – от категорично „да“ до твърдо „не“

Темата за въвеждането на оценка за дисциплина се оказа голяма колкото света и противоречива почти още толкова. Това доказва мащабите на значимостта ѝ. Дискусията тепърва започва, убедени са представители на всички гледни точки.

публикувано на 22.01.25 в 13:16

Радост Николаева: "Направи ли ви впечатление, че в новия кабинет има само една жена министър?"

“Израз на недоумение и разочарование изпитах от факта, че в избраното на 17 януари правителство има само една жена министър, тъй като с този факт реално България се оказва на върха на неприятна класация в Европейския съюз, където ще делим 2-о място с Чехия. Там има само една жена министър на отбраната, също равностойна число и като следваме..

публикувано на 21.01.25 в 11:38

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30