Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки градус нагоре засилва смъртността при тежките психични разстройства

При екстремните горещини се повишава тревожността и обострят психозите, казва доц. д-р Стефан Попов

Снимка: pixabay


Топлото време е предизвикателство не само за сърдечно-съдовата система, но и за емоционалния ни баланс, отключва и паник атаки. С всеки един градус нагоре, се засилва смъртността при тежките психични разстройства с около 2.2%.

Това коментира доц. д-р Стефан Попов, завеждащ клиниката по психиатрия към Университетската болница в Пловдив. Заради екстремните температури, съчетани с промени в атмосферното налягане и влажността, се завишава тревожността у хората, които страдат от афективни разстройства.

Механизмът за това е имунен. Афективните разстройства, както и тежките психични разстройства, се влошават в различните сезони, припомни доц. Попов.

"Това е така, разбира се, поради въздействието на няколко основни фактора. На първо място, високата температура, но също така и промените в атмосферното налягане и влажността на въздуха, които оказват също въздействие. Особено атмосферното налягане, което повлиява т.нар. барорецептори в организма, които реагират по съответен начин. Това довежда в много случаи освен до тези общо взето соматични състояния, които са добре известни като колапс, но и до изключително завишаване на тревожността. ....А ще стане дума след малко по какви имунни механизми това може да се получи. И затова не само тревожните разстройства, и в частност паническото разстройство, но и много други заболявания, се влошават по време на тези екстремално високи температури."

- Какъв е механизмът? Защо се случва това? Само заради това, че е нагорещен въздухът и не може да се диша буквално, ли?

- Действително това, което е добре известно на науката, високите температури, влажност, атмосферно налягане - неща, които ние добре знаем.  Добре знаем също така, че много от психичните разстройства, специално афективните, депресивните манийни епизоди, психозите, в частност шизофренията се влошават в определени сезони. Много често моделът е сезонен и най-добрият пример в това отношение е депресията. В есенно-зимния сезон се повишава броя на депресиите и обратно, -  в пролетно- летния сезон имаме състояния, които наричаме мания - превъзбуда, повишено настроение, и разбира се, психотични разстройства с налудности, халюцинации и други симптоми. И всъщност това, което ще си позволя да споделя с вас, слушателите, са публикации буквално горещи, от последните дни, в които отново става дума за тази имуносезонна теория на психичните разстройства. Тук нещата са много интересни, защото нашият организъм реагира на всички тези фактори, наричани атмосферни. И не само, разбира се, и различни причинители - биологически като вирусите със своя имунен отговор на антитела. Типичният пример са т.нар, Т-хелперни клетки или Т-хелперен имунен отговор. Това са две системи - Т-1 и Т-2. Т-2 системата се активира в есенно-зимния сезон и се свързва с понижено настроение, липса на мотивация с промени в настроението. Докато в пролетно-летния сезон тази система бива потисната от една друга, наречена Т-2 система, която пък прави точно обратното. Тя води до повишена подкорова активация, на подкорови центрове. От там вече започва, състояние на възбуда, може да се прояви в мания, може да се прояви и с някаква психоза.

- Цитирам ви - "Всеки един градус нагоре в температурата се свързва с повишение на заболеваемостта от афективни разстройства". Към това не спада ли депресията?

- Спада.... само че ние вече уточнихме, че в пролетно-летния сезон депресията не е господар. В този период, поради редица фактори, включително и този имунен отговор, са други нещата. Там имаме състояние на възбуда, състояния на обостряне, на психози, предимно с възбуда и с халюцинаторна продукция.

Чисто фактологично един градус повече повишава повече от 2 пъти смъртността. Сега някой ще каже: "Ама как така... Ти говориш за психични заболявания?" Ами да, защото когато една психоза, когато едно дори тревожно разстройство, се обостри, то натоварва цялата цялата система на организма, включително всички вътрешни органи. По механизми, които са свързани с невромедиаторните системи, хормонални и така нататък. И затова не е чудно, че ако ти си тревожен кръвното налягане ще стане 200 и тогава може да имаш неблагоприятен изход. Затова говорим за повишена смъртност.

По думите на доц. Попов сега през лятото спешните отделения се пълнят от хора с повишена тревожност и обострени психози, както и клиниките по психично здраве.

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39