Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат: Държавата губи милиони ежегодно, заради незаконно стопанисване на пещерите й

| Интервю
адв. Радост Караиванова
Снимка: Личен архив

Пещерите в България се стопанисват незаконно, в грубо нарушение на закона, вече 30 години. За това алармира в ефира на Радио Кърджали адв. Радост Караиванова, председател на сдружение „Здраве“, с. Триград, област Смолян.

"Пещерите в България са публична държавна собственост и съответно, съгласно Закона за държавната собственост приходите от тях представляват частна собственост на държавата. Те трябва да влизат в бюджета на държавата или на общините, на чиято територия се намират, като трябва да се влагат в дейности за развитие на туризма, спорта, инфраструктура и други дейности с местно значение". Това обясни за Радио Кърджали адв. Караиванова. „Но, всъщност, нито една стотинка, от близо 30 години насам, не влиза нито в държавата, нито в общините, нито в населените места, в района на който се намират тези пещери, имам предвид от приходите на тези пещери, а те са доста големи, доста сериозни“, категорична беше Караиванова. По неофициални данни, реализираните приходи само от Дяволското гърло и Ягодинската пещера са от порядъка на 800 хил. до около 1 млн. лв., сочат изчисленията на неправителствени организации.

Най-нелепото е, че всичко това се случва от години наред и то заради бездействието на държавата, коментира юристът.

Юридически тези приходи отиват в Български туристически съюз, сдружение, в което държавата няма никакво участие. По думите на Караиванова от БТС пък „подаряват приходите на свои членове“, като са им ги преотдали за стопанисване.

От 1964 година с разпореждане на Министерския съвет всички български пещери са предоставени на БТС за стопанисване. Тогавашният законът е позволявал това. Но през 1996 г. с приемането на сега действащия Закон за държавната собственост, редът за управление на държавни имоти е променен.

В компетенциите на Министъра на регионалното развитие и благоустройството е да изпълни разпоредбите на сегашния закон.

От трите сдружения  - „Здраве“, „Бъдеще за Триград“ и  „Био Б еко“ от Борино са сезирали редица държавни институции, в чиито компетенции е решаването на проблема. Все още няма отговор с конкретни мерки, които ще бъдат предприети, въпреки изразеното съгласие, че проблемът реално съществува. От трите неправителствени организации са категорични, че ако се наложи, ще се обърнат към съда, за да бъде прекратена порочната практика.

Всички подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35