Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатно обучение на програмиране и дигитални технологии започва в Кърджали

Снимка: Училищна Телерик Академия

Училищна Телерик Академия - една от най-мащабните IT инициативи за ученици от 3-ти до 12-ти клас, обявява нов прием за школите си през учебната 2023/2024 година.

За поредна година учениците от Кърджали ще имат възможност да се обучават безплатно на програмиране и дигитални технологии. Обученията ще се провеждат в рамките на учебната година и ще са с продължителност 72 часа. Програмата в гр. Кърджали се реализира в сътрудничество със СУ „Отец Паисий“. Това съобщи за Радио Кърджали Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия.

"Нашата основна цел с програмите, които реализираме е да надграждаме и допълваме образователната система, така че учениците да имат още по-високи дигитални умения и да бъдат подготвени за професиите на бъдещето." Каза Петър Шарков за обучението, което инициира академията.

Всеки ученик, който желае, ще има възможност да стане част от тази инициатива, дори и без предварителни познания в областта на технологиите. Кандидатстването е отворено онлайн през сайта на Училищна Телерик Академия и включва попълване на форма за кандидатстване, както и приемен тест, който трябва да бъде решен до 5-ти октомври, а до 20-ти октомври кандидатите ще получат информация дали са приети. 

Инициативата се реализира от 2011 година в Кърджали и близо 450 деца са се обучавали на дигитални умения. Тази година обаче за първи път се открива програма по разработка на игри за учениците от 5-ти до 7-ми клас.

"Програмата - Разработка на игри е много подходяща за децата, тъй като ги въвежда в света на програмирането през тема, която им е интересна. Учат се да създават компютърни игри, като по този начин ги превръщаме от консуматори на технологии в техни създатели и всъщност хубавото е, че те виждат резултата след всяка среща, напредват постоянно, т.е. те успяват да изградят нещо, което да видят как работи реално в интернет." Каза Петър Шарков и допълни, че програмирането развива още и аналитичното мислене, помага по-лесно да се разрешават проблеми, а самите игри развиват стратегическото мислене и креативност. 

Какво се случва с учениците, преминали през школата на академията и какви перспективи в бъдеще им предлага обучението, чуйте в прикачения звуков файл.





По публикацията работи: Мартина Дякова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39