Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Гюлестан: Една партия се променя, когато има загуба на изборите

Темата ДПС вълнува вече няколко дни българското общество и особено жителите на Източните Родопи. Какво се случва в Движението? Защо Мустафа Карадайъ подаде оставка? Последва го и неговият заместник Ахмед Ахмедов? Това трусове ли са или ново начало, какъвто слоган имаше Движението в местните избори? Какво бъдеще очаква партията? Това са малка част от въпросите, които са на политически дневен ред от вторник насам. 

Не трябваше по този начин да става свалянето на досегашния председател на ДПС Мустафа Карадайъ, смята общественикът д-р Фикри Гюлестан. "Научиха ни да мълчим, когато не трябваше да мълчим. Г-н Карадайъ беше втори мандат посочен председател на ДПС. Карадайъ едва ли е правил нещо, без да се допитва до почетния председател. И ако е допускал грешки, защо не  е бил спрян навреме. Защо никой не му е казал и не е бил спрян навреме? Защо трябваше по този начин да бъде свален, когато има един месец до националната конференция, когато нещата щяха да бъдат направени по устав?", се пита д-р Гюлестан.

Според него за поста председател е нужно да има мандатност, защото човек има склонност да се самозабравя и започва да прави поредица от грешки. Д-р Гюлестан смята, че мотивите за оставката трябва да станат публични, тъй като мълчанието води до някакви съмнения за конспирация и задкулисни игри: "Хората очакват обяснения, защото става въпрос за един електорат от 450 хиляди души."

"Една партия се променя, когато има загуба на избори. Когато печелиш избори, системата работи", обясни д-р Гюлестан в отговор на въпрос какъв е бъдещият път на ДПС. И уточни, че когато винаги печелиш, идва момент, в който се главозамайваш Движението веднъж вече е губило Кърджали. Това е възможно да се случи отново, когато започнеш да правиш поредица от грешки, смята д-р Гюлестан.

Темата за новия бъдещия председател на партията е една от най-обсъжданите сред членовете и симпатизантите на ДПС в Момчилград. Може и Делян Пеевски да стане председател, смятат членове и симпатизанти. "Според д-р Гюлестан той е "достатъчно умен и няма да иска да стане. Защото каквото и да си говорим, колкото и да се правим на много толерантни, електоратът на ДПС не би се съгласил начело да е някой, който не е от турския етнос или мюсюлманин. Защото обществото не е узряло до такава степен", казва д-р Фикри Гюлестан.

В ДПС има препозициониране и се говори за европейска визия, евроатлантически ценности. От тази гледна точка добър избор за председател на партията би бил евродепутатът Илхан Кючук, смята д-р Гюлестан.


В прикачения звуков файл може да чуете интервюто на Станислава Георгиева с д-р Фикри Гюлестан и анкетата на Мартина Дякова с кърджалийци за промените в ДПС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: В Парламента ще работя и за Кърджали

Въпреки че съм избрана за народен представител от Пловдив област, ще работя и за моите съграждани от Кърджали. В това увери народният представител от ГЕРБ-СДС Цвета Карянчева в ефира на Радио Кърджали: "Изборите минаха и аз мисля, че оттук нататък трябва всички народни представители да не бъдат вече народни представители на определена политическа..

публикувано на 04.11.24 в 11:47

Кърджалиецът Мустафа Мустафов: От свободното гмуркане, през маратона до връх Монблан

Какво е да си екстремна личност.  Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус.  Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...

публикувано на 03.11.24 в 13:46

Иво Никодимов: Победата на ДПС-Ново начало в Кърджали е символна

Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..

публикувано на 30.10.24 в 13:06

Беркант Барзат: Многото жалби и много добрата работа на СИК отличиха изборите на 27 октомври

Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..

публикувано на 29.10.24 в 14:36
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..

публикувано на 29.10.24 в 01:08
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Галунов: Новите депутати са длъжни да съставят правителство

  Изненадата на отминалите избори беше превеса, който постигна формацията около Делян Пеевски пред тази, водена от Ахмед Доган. Партиите в новия парламент задължително трябва да се разберат и да направят някакво правителство. Не е нужно даже да е много дългосрочно, но да надмогнат партийните си интереси и да действат държавнически. Така би могло..

публикувано на 29.10.24 в 00:44
Слави Василев

Слави Василев: Демокрацията у нас става фасадно понятие

Мит е, че българските граждани са спечелени от политиците въз основа на идеи, убеждения и ценности. От много дълги години предизборна кампания на практика липсва. Много от гласоподавателите са избрали за кого да дадат вота си буквално пред урните. Това каза в ефира на Радио Кърджали политическият наблюдател и анализатор Слави Василев. Не..

публикувано на 29.10.24 в 00:16