Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Димитров: Лявото кукерско хоро се играе напук на Дявола


Групата от кукери в ивайловградския квартал "Лъджа" е единствената в Източните Родопи. Традицията е пренесена от Мала Азия, като  всеки кукер си изработва само костюма и се стреми да е  възможно по-страшен. Наскоро групата бе на фестивала Сурва в Перник, откъдето се върна със златен медал. За кукерството изобщо, за традициите и защо ги следват, Радка Петкова разговаря с Иван Димитров, ръководител на групата, общински съветник и производител на вино.
За златния медал от фестивала Сурва, Иван Димитров: "журито грабнахме с нашите автентични костюмикоито са с цървули от свинска кожа, които всеки сам ги прави. Навои, потурите, всичко е автентични от нашите наследници, дядовци, прадядовци,  от бащите на децата и просто  ние имаме единствено ляво хоро, което играем. Никъде го няма, ходили сме навсякъде и по Ямбол, и в Перник - къде ли не, в Търговище. Ние сме единствените, които играем кукерското ляво хоро. Лявото хоро се играе напук на Дявола.
Защото ние играем на Сирзи Заговезни. Това е началото на пролетта и края на зимата и това зло, което се е събирало цяла зима...Пролетта събужда земята от зимен сън, в почти всяка къща се заорава,
сее се и се гони злото, което се събрало и напук на Дявола. Играем това наше ляво хоро и гоним злото от всеки дом и благославяме за здраве и берекет, щастие и плодородие, всички да са живи и здрави. И най-важното, че към групата от доста време се присъединяват много деца, които  с желание наследяват този наш празник". 
- И това ще ви питам... Вие как се увлякохте по кукерството? По традиция ли беше?
"Преди години бащата, имам и по-голям брат, и той.....вече от тях и аз. И сега и моите деца и двете постоянно и в Перник и навсякъде, където  групата ни поканят, навсякъде децата гледат по-възрастните, защото аз съм един от най-възрастните. Просто не знам. Голям мерак, голямо нещо".
- Разбрах, че един костюм тежи до 50 кг, как се носи толкова тежко облекло?
"С мерак. Големите колани, пристягаш се, с кожата са топлиш и колкото е по-страшна е маската, толкова по-надалече бяга злото".
Така казват при нас".
-Казахте, че и малките кукери се увличат - как става това и колко са дечицата?
"увеличават се. Миналата година, благодарение на общината с ръководството направихме така, че на всички деца да има някакъв подарък, да има стимул, бяха 25  подаръка и не стигнаха.
...така стана, че някои, които бяха по-големи, им казахме просто Дръпни се настрани.... само и само да има за малчуганите. И така... Може би и стимул има - помагаме..... кожа да  ушиеш, дрехи да направиш,  цървулки кожички...
 Дори миналата година от Кърджали от "Петко Рачов Славейков" мисля, че беше училището,  тук имат познати и идват, и се обличат децата. Интересно е. 
- Идва Кукеровден. Откъде идва тази традиция? 
- Ние горе квартал "Лъджата" е било навреме село и е заселено 1914 година, когато затварят границите от  село Мандър, Мала Азия. Това са просто бежанци навремето,  1800-ата година отиват надолу и има много  богати земи в Мала Азия. Там са повече земеделци, горят  въглища и имат добро препитание. Получават хубави пари и много семейства се изселват там и  около стотина години живеят там - в Коджабунар Мандър.  Много села са. След като вече 13-а и 14-а година затварят границите, отиват една вечер и им казват "Кой каквото може да вземете".  Покъщнина, волските коли ги качват на параходите  и ги разтоварват тука в Гърция, на Ксанти и от там вече пеш идват. Лъджата е било гръцко село около 500 човека са били и заселват село лъджа. И там е имало кукери".
- Защо на един от кукерите се казва бей?
"Нашите възрастни дядовци казват така... Защото обичаят идва от там, от Турция и не е хубаво като си в Турция да казваш цар, а нали главатаря трябва да се казва бей.  И оттам е останало.  И тук вече като идват и нашите хора вече така са си решили, че остава бей.
През демокрацията около 70-етте и 80-тте години ние тогава сме били към Кърджалийски окръг...И Исторически музей в Кърджали за първи път на канят 72-а година в Кърджали участваме. И от там  вече почваме участията по Перник, по Търговище, Ямбол, във  Франция, в Лонго сме били. Сега на 7 март сме канени пак в Орестиада сме ходили няколко известни групи и в света.
Повече чуйте в разговора на Радка Петкова с Иван Димитров.

По публикацията работи: Радка Спирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39