Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Иванова и Аян Аптула са от специалните хора, които празнуват рожден ден веднъж на четири години

Да се родиш на 29 февруари

4
Снимка: Ани Петрова

Момиченце се роди в следобедните часове на 29 февруари 2024 г. в болницата в Кърджали. Малката Илай още не знае, че е една от специалните хора, които празнуват рожден ден на четири години. Но пък Аян Аптула от Кърджали тази година вече отбелязва първия си юбилей, а Гергана Иванова от Благоевград "влиза в пубертета" с нейните 13 рождени дни.
Аян Аптула казва, че е щастлив с датата 29 февруари. И нищо, че тя е веднъж на четири години: "Дълго чаканото нещо носи повече щастие, поне четири пъти повече щастие", смята той. 

За него празникът е на точната дата и не отбелязва рождения си ден, когато годината не е високосна. И си пожелава да отпразнува този ден поне още сто пъти. "Високосната година за мен е нещо специално, не само заради рождения ми ден, а и на високосна година ми се роди син. Сега пак на високосна година чакам второ дете, така че за мен това е някакъв вид късмет", каза Аян Аптула.

Аян Аптула

От специалните хора, родени на 29 февруари, е и Гергана Иванова. 

"Повечето хора, които са родени на тази дата, предпочитат да празнуват именно на нея. Може би предопределено е да празнуваме на четири години и не го чувстваме като празник нито на 28-ми февруари, нито на 1 март. Като че ли сърцето ми е тъжно в момент, в който видиш, че няма дата в календара, и обратно - когато видиш на високосна година, че там е твоята дата, като че ли сърцето и душата ти преливат от щастие, защото и ти имаш свой рожден ден. Това е загадъчното", коментира тя за Радио Кърджали.

Тя носи име на светец, тъй като навремето в болниците са задължавали родителите да дават на децата, родени на 29 февруари, имена на светци. Да има поне имен ден, "все пак да има какво да празнува детето", смее се Гергана Иванова.

Според нея датата е мистична, "крие се в календара всяка година. Може би и ние крием нещо в себе си, но пък хората, които познавам, които са родени на тази дата, носят добри души".

Гергана е журналист, снима документални, рекламни, научно-популярни филми и се занимава с интернет медия, новините в която са със 100 % положителен характер. Казва, че никога не се отказва от идеите си. "Когато има трудности осъзнавам, че това е поредното предизвикателство да стигнеш по-напред, да придобиеш мъдростта, която в крайна сметка се крие в трудността, защото колкото повече трудности си преодолял, толкова повече духовно си се развил като човек и като личност." И си пожелава българчетата по света да са здрави и да се върнат отново в България.

Гергана Иванова

Какво сочи статистиката за родените на 29 февруари?

През последните 88 години, родените на тази дата в Кърджали са 62-ма. От тях 32-ма са мъже, а 30 са жените.  Това съобщиха за Радио Кърджали от отдел „Гражданска администрация и обслужване на населението“ (ГРАОН) на общинската администрация. Рекорден брой бебета са проплакали на 29 февруари през 1988 г. - общо 12, от тях 7 са момчета, а 5 момичета.
През високосната 1976 г. също се отчита голям брой новородени - 8.
В близо 90-годишния период шест са годините, в които не е имало раждания на 29 февруари, а последните две високосни бебета в Кърджали са дошли на бял свят през 2016 г. 
В община Хасково на 29 февруари 2024 г. рожден ден празнуват 50 човека. Те са родени през последните 80 години. Мъжете са 31, а жените 19. 
През всички високосни години от 1944 година досега в Община Хасково са се раждали бебета на 29 февруари. Единствената година, когато в последния ден на февруари не е проплакало бебе, е 2016 г. 
Най-много бебета са проплакали през високосната 1984 г.- три момиченца и четири момченца. По едно бебенце се е раждало през 1964 г., 1972 г., 2000 г., 2004 г. и 2012 г. 
И още от позитивната статистика на днешния ден - Две двойки в Кърджали и други две в Хасково са избрали 29 февруари да създадат семейства и да сключат граждански брак, съобщиха от общинските администрации в двата града.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53