Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Устойчива е популацията на египетския лешояд у нас


С един по-малко ще са египетските лешояди в района на Източните Родопи тази година. На фона на един смъртен случай обаче тенденцията за запазване на световнозастрашения вид е положителна, казаха от Дружеството за радио Кърджали.
Египетският лешояд Бела наскоро загина в Саудитска Арабия, по време на миграция. Екземплярът е маркиран с GPS предавател от екип на дружеството в Източни Родопи през 2022 г. За втора година този прекара зимния месец в Етиопия и подобно на другите възрастни египетски лешояди напролет се запъти на дългото и опасно пътуване до дома.
Сред най-големите опасности, които дебнат птиците при прелета им са електрически стълбове, отровни примамки и бракониери. В някои случаи браконерите убиват просто за удоволствие. Разговарям с експерта от БДЗП Волен Аркумарев.
"...информацията, която получихме е благодарение на джипиес предавателят, с който е маркирана птицата. Става въпрос за египетски лешояд, който е възрастен. Бяхме й дали името Бела заради характерния бял цвят за тези птици и наистина получихме тревожен сигнал по времето на миграция. Докато птицата се завръща от зимните си квартири в Етиопия, тя мигрира през Йемен при Саудитска Арабия, докато достигне до България. В резултат на този тревожен сигнал, че птицата не се движи известно време, ние веднага се свързахме с колеги в Саудитска Арабия, които успяха да изпратят на място служители на местните власти и откриха птицата мъртва под един електрически стълб. А като най-вероятната причина за смъртта е сблъсък точно с жиците на стълба или от самото електричество. При хищните птици това е чест проблем, когато излитат или кацат на стълба. Те има шанс с крилото си да докоснат жицата, докато все още са стъпили на металната конструкция и по този начин затваря връзката и през тях преминава огромно количество електричество.
И всъщност този инцидент още веднъж доказва множеството предизвикателства и заплахи, пред които са изправени тези птици по време на миграцията.
Това са над 5 6000 км, пресичайки повече от 10 държави, в които ги дебнат всякакви заплахи. Интересното в този случай е, че само десет дни по-рано, 1000 км по на юг на границата между Йемен и Саудитска Арабия отново тази птица преживява вероятно леко натравяне и в рамките на два-три дни стоеше неподвижно на земята. Отново мястото  беше посетено от местни рейнджъри, които успяха да наблюдават птицата, но тя се подплаши, излетя и малко по малко възвърна така нормалното си поведение". Според експерта в Близкия изток, в Ливан, в Сирия, в Йордания бракониерството е широко срещано. Всяка година през тези държави преминава огромен брой щъркели и хищни птици, които мигрират от цяла Европа към Африка и масовото бракониерство е сериозен проблем.
Имали случаи случаи на застреляни щъркели, египетски лешояди, включително в Ливан
За щастие у нас, смъртността на тези птици е ниска, положени са усилия на БДЗП съвместно с институции. Основната причина за подобряването на популацията е, че в района на повечето гнездящи двойки в
Източни Родопи електрическите стълбове са обезопасени.
Аркумарев припомни скандален случай на убит египетски лешояд преди две години, който бе разследван, но не бе стигнато до извършителя на престъплението.
За популацията на вида в района, експертът каза: "В момента популацията на египетския лешояд у нас е едва 27 гнездящи двойки, като 20 от тях са в Източни Родопи. Останалите седем двойки са в Североизточната част на страната. През последните години, от Българското дружество за защита на птиците, заедно с партньори от повече от 10 държави по целия миграционен път, координирано са положили огромни усилия за опазването на вида. Така се променя тенденцията в опазването на вида.
"До преди 5-6 години видът рязко намаляваше на целия Балкански полуостров, а през последните пет години виждаме тенденция към стабилизиране. Тоест, последните няколко години броят е винаги около 26 -27- 28 двойки в нашата страна, така че това ни дава увереност, че всички тези усилия дават резултат. Но все още трябва да бъде извървян дълъг път, за да видим отново покачване в популацията на този емблематичен вид, който в интерес на истината от дълбока древност навсякъде, където се среща по света е свързан с човека. Има множество предания, легенди, че е дълбоко преплетен с културата на хората. Така че се надяваме, че царството на египетския лешояд ще се възстанови през следващите години в България".

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39