Три поколения момичета пазят с танците си жив българския фолклор в пограничния Тополовград.
Българският фолклор трябва да се пази и да се предава на поколенията напред. Това е всеизвестна истина. Всички със сигурност я знаем, но малцина са тези, които наистина влагат сърце и душа, за да го правят в действителност. Коментарът е на тополовградчани, които с удоволствие гледат изявите на момичетата от танцов клуб „Сакар“.
Формацията е създадена през 2015 г. Началото е поставено от жени и е по инициатива на ръководителя Дарина Терзиева. Впоследствие към групата се присъединяват и много деца, които с времето, заради различни причини, остават по-малко, разказва хореографът д-р Петя Терзиева-Петрова. Репертоарът им включва танци от всички фолклорни области на България, но любими са им най-трудните – шопските. Имат много награди – медали, купи, грамоти от десетките участия във фестивали. Най-ценни са им обаче срещите с хората, от които черпят знания – професори-хореографи, а също и колеги самодейци.
„Всеки българин трябва да обича българския фолклор, трябва да го пази“, категорична е Дарина Терзиева.
Трудно е да „запалиш“ днешните деца по народната музика и танци, сочи опита на Петя, „а това е най-българското и най-истинското. Българският фолклор трябва не само да го предадеш, ти трябва да го носиш в себе си 100 процента“, допълва тя.
Впечатляваща е репетиционната зала на танцов клуб „Сакар“. Първото, което посреща погледа са многобройните грамоти и награди... И снимки, много снимки от десетките участия и стотиците часове заедно – в усилия, пот, разочарования, болка, но също с невероятната емоция да си с приятели, с близки по дух хора и с неповторимите български ритми, събрали мъдростта, топлотата, красотата на народа ни.
И всичко това подредено с грижовността и обичта на три поколения танцьорки.
Ръководител на състава е Дарина Терзиева, хореограф е дъщеря ѝ д-р Петя Терзиева-Петрова, а петокласничката Дара Терзиева, внучка, е най-малката сред младите танцьорки. Танцува от тригодишна. Не се притеснява, че е най-малка. Шегува се, че е по-висока от „каките“ – Силвия Атанасова и Уарис Петрова в седми клас и Денислава Панкова в осми клас.
Девойките казват, че ходят на репетиции с удоволствие. Често, на купон със съученици, са „звездите“, защото танцуват добре. Най-трудно им е разпределянето на времето за многобройните ангажименти и подготовката на уроците. А инак всички са с много таланти. Уарис е шампионка по джудо. Дара, Сиси и Дени са майстори на художественото слово. Дени е и певица. Хореографът Петя е и актриса в любителския комедиен театър в града. Дарина също има и друг талант – сръчни ръце. Изработила е огромен гоблен с любимата си петорка – Дара, Сиси, Уарис, Дени и Петя. Подреден е на видно място в репетиционната зала. Даже завесите им са с мотиви от народни шевици. И всичко това са събрали и подредили сами, със собствени средства, време и любов.
Програмата им е запълнена до края на годината с участия във фестивали, на които „ще танцуваме от сърце“, отсича Петя. „Най-важното е, че професорите винаги оценяват нашите деца какво са постигнали и какво могат, а това е гордост за нас, защото го правим ние и се гордеем с децата си“, категорична е и Дарина. А още по безапелационни са девойките, че ще продължат да танцуват български народни танци и да пренасят традицията за поколенията напред.
Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..
Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478