Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Милев: Задълженията на община Кърджали са около 100 млн. лева


На 19 юни в Бизнес инкубатора бе проведено публично обсъждане на плана за финансово оздравяване на община Кърджали за периода 2024-2026 г.
За целия период на оздравителната процедура, очакваният фискален ефект възлиза на приблизително 5 000 000 лева.
Освен оптимизиране на местните приходи и събираемостта им, ще бъде затегната бюджетната дисциплина на разпоредителите с бюджет към общината, ще се намалят разходите, в това число и оптимизация на структурата и числения състав на персонала.
Друга мярка е ползване на временен безлихвен заем в размер до 6 млн. лева. 
На 27 юни предстои и гласуването на плана за финансово оздравяване на общинска сесия и в тази връзка Радка Петкова разговаря с общинския съветник, избран от листата на ПП-ДБ Радослав Милев:
" това е поредният план на община Кърджали за финансово оздравяване. Процедурата е чисто формална, държавата следи показатели на общините и когато определена община има лоши показатели, в повече от 3 от следените мерки, бива принудена да влезе в такава процедура по финансово оздравяване, която е един формален момент, който приема Общински съвет и впоследствие никой не следи дали и как се изпълнява. Най-често това, което се случва към момента с предишните такива планове е, че на следващата година някои от тези 3 критерия, по които в момента община Кърджали има недобри показатели се променя леко и в този случай планът спира да бъде
изпълняван. Това е процедурата, тя чисто формална, има някакъв план, сега доколкото добър и доколко ще изпълни, аз не мога да кажа, но виждам, че за пореден път този план е направен, така че основно нищо няма да се промени съществено в задълженията на общината, защото те са формирани през предишните мандати на господин Азис. И може би около 22 милиона, доколкото видях документите, са задължения към фирмите за сметопочистване и сметосъбиране, които са неразплатени от предишните бюджети. Трябва да знаете, че тези средства, които не са разплатени към фирмите, са договорени, общината ги дължи на фирмите, а същевременно община Кърджали е събрала тези всичките пари от гражданите. Така са направени разчетите, защото такса смет е целева, тя не може да бъде използвана за нищо друго освен за разплащане по договорите за сметопочистване и сметосъбиранено лошата практика на община Кърджали беше да плащат други неща с тези пари и съответно имаме огромни задължения в тази графа. Парите са изхарчени за нещо друго, за какво аз лично не можах да разбера през всичките години, в които съм общински съветник".
КОЛКО СА ВСИЧКИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩИНАТА
"...задължения към изхранването на детските градини, до колкото видях близо 1 милион, общо 32 милиона са задълженията, които са записани /в документа, бел. ред./. Аз в началото на мандата на настоящия кмет поисках една справка и ми беше  предоставена за първи път. Там пишеше, че задълженията са от порядъка на 100 милиона. Сега ние виждаме в тези разчети едни 30 милиона. Има и много други договорни отношения на общината, които са  поети и които още не са изпълнени и тепърва ще бъдат изпълнявани...Така че финансовото състояние на общината, в никакъв случай няма да се подобри от този план поради една проста причина. Причината е това, че няма откъде да бъдат намерени париза да бъдат платени всички тези разходи, които са вменени на общината. За съжаление няма как държавата да поеме разплащане на тези ангажименти. А от тук нататък общината всяка година има текущи разходи, които биват поети от бюджета на общинатаТези, които са натрупани в миналото, е много трудно да бъдат разплатени по някакъв начин през общинския бюджет. Така че ние можем да разчитаме според мен лично единствено на държавата в един момент, защото не само община Кърджали е в подобно финансово състояние, има и други общини. И в един момент държавата трябва да поеме тези разходи и да ги разплати, защото иначе спиралата е просто необратима".


По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39