Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Екипът на проекта с наградените млади предприемачи
Снимка: Галина Стефанова

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат младежкото предприемачество и иновативните идеи, свързани с устойчивото развитие, здраве, финансова и дигитална грамотност и иновации", припомни доц. д-р Тодор Ялъмов, заместник-декан на Стопанския факултет.

Програмата беше отворена за предприемачи между 18 и 29-годишна възраст, които са започнали бизнес или имат идеи за това. Състезавха се както класически бизнес идеи, но също и такива, свързани със социално предприемачество.

В началото на програмата кандидатите бяха 17. Участниците в конкурса бяха подкрепени с менторство от страна на факултета, на банката и на външни ментори за повишаване на предприемаческата си култура, включително за генериране и развитие на идеи; бизнес планиране; маркетинг, стартиране на собствен бизнес; представяне пред инвеститори и др.

В последния етап компетентно жури излъчи трима победители в конкурса. Кирил Вълчев, директор "Евпорейски програми и финансови инструменти", който отговаря и за предприемачеството в България от страна на финансовата група, част от която е банката, коментира за Радио Кърджали: „Това беше заключителният етап. Тримата преселектирани участници с най-напредналите, най-иновативните, най-различните идеи ги представиха. Беше супер интересно, различно и аз съм впечатлен“. Той допълни, че спечелилите млади предприемачи, че продължат да получават менторска подкрепа от финансовата институция, за да развиват бизнес идеите си.

Първата награда получи робоучилището на Мартин Каралчев. В школата с предизвикателното име Академия по програмиране и роботика се обучават ученици от първи до осми клас. "Основната цел е децата да се учат чрез играта, като най-важното е да им е интересно", подчерта в презентацията си младият предприемач.

Втората награда беше за Виолета Илиева, която разработва онлайн бизнес за плетива, които тя самата изработва.

Третата награда отиде при абитуриентите от СУ „Отец Паисий“ в Кърджали за разработката им на туристическо приложение.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06