Времето на Богородичните пости е благодатно време човек да попее на Света Богородица. В тези дни сутрин и вечер се служат прекрасни песнопения в отредени молебни канони към Света Богородица.
Не е време за почивки и плажове, а е време, в което православните християни трябва да се подготвят за Успението на Пресвета Богородица. Това каза пред Радио Кърджали отец Николай Величков, предстоятел на храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали.
„Самият пост означава за хрстияните по-особено, различно време, подготовка за нещо. Имаме четири големи поста в годината. Този се пада от 1-ви до 15-и (август, б.р.), за да може хората да се подготвят със специални молитви, със специални песнопения да се подготвят да посрещнат празника. Тази подготовка не е свързана само с храна. Тази подготовка е свързана с друг, отделен молитвен начин на живот. Така човек поглежда в себе си, намира покаяние. Човек търси грешките първо в себе си. Това е истинският християнин – първо да погледне в себе си, след това да търси причина и вина някъде другаде. Да отворя една скобичка – виждаме точно обратното в обществото днеска – на всеки другия му е виновен. При християнина не е така. Този, който истински изповядва вярата в Христос, търси своя душевен мир, търси своето смирение … и се подготвя с чисто сърце, с чиста душа да посрещне всеки един благодатен празник. В случая – празника на Преображение Господне и след това празника Успение на Пресвета Богородица“, каза свещеникът.
В тези благодатни дни, на 6 август, е и празника на Преображението на Господ Иисус Христос – великото дело против свръхестествените науки. Това дава сили в средата на поста да продължим с поглед в себе си, да устремим погледа си в своята душа, посочи духовникът.
Миряните, които нямат възможност да посещават службите, могат да ги гледат по Пловдивската православна митрополитска телевизия или да запишат при свещеника си имената, които да споменава за здраве и спасение и за душевен мир.
Във всеки от храмовете в Кърджали има определено време, в което се провеждат службите. В средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ през седмицата те започват в 6.30 ч. сутринта, а вечер – в 18 часа.
Отец Николай посочи, че тези празнични дни в други държави са неработни и миряните ги честват. У нас са ограничени, не могат да усетят тържеството, защото са на работа. Той изрази надежда „един ден да дойдат управници с високо духовно съзнание, които да разберат, че това е Великата Майка на всички народи. В този ден всички хора трябва да се стекат в храма Господен, защото това е успение. „Ако ние изпращаме някой близък човек, било то известен, ще се стече целият град, за да го изпрати, да сложи цвете, да запали свещичка и да каже „Бог да прости!“. Колко ли повече за Божията майка…“, подчерта отец Николай. „Света Богородица иска от нас събрание, събрание в името Господне. … Благопожелавам на всички да се подготвят подобаващо за този празник“, допълни той.
Не е редно точно в този период да се ходи на почивка, хората да се събличат по плажовете, защото това е тържество на съблазънта, счита свещеникът.
Отец Николай потвърди, че храмът „Св. Архангел Михаил“ в гробищния парк в Кърджали има нужда от сериозен ремонт. Част от покрива липсва. Куполът е изцяло разрушен. Дограмата е изгнила. Свещеникът изрази увереност, че с Божията помощ ще успее да извърши този ремонт. „С нашето земно усърдие да призовем Божествената благодат. Господ няма да изостави. Той знае в точния момент кой да изпрати, как да изпрати“, вярва отецът.
Всеки, който желае да помогне за ремонта на храма, може да го направи като закупи материали или църковна утвар, или със средства в банковата сметка, или по друг, избран от дарителя начин. Необходимо е обаче преди да даде своята лепта да консултира със свещеника какви са нуждите към момента.
Отец Николай изрази надежда станалото традиция поклонение с ученици от неделното училище на Света Гора и тази година да се случи, въпреки промените в допуска до светата обител.
Преди това предстои ежегодния лагер за възпитаниците на неделното училище. „По покана на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай ще бъдем в манастир „Св. Св. Кирик и Юлита“, а оттам в рамките на пет дни ще имаме организирани поклонения, съпровождани лично от митрополит Николай“ каза отецът.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Повече чуйте в прикачените файлове
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478