В Дружинци, вероятно най-задружното и мирно село у нас, са готови на революция, но да спасят България.
Наш екип гостува на хората от кирковското село Дружинци. Красив патриотичен надпис „Дружинци“ се кипри в центъра на селото и посреща свои и гости. Чиста, подредена, озеленена детска площадка пък събира малчуганите във вечерните часове, когато майките им излизат на раздумка. Зеленината и изрядността на игрушките е грижа на татковците, пояснява ни Бойка Арабаджиева, начален учител и един от най-активните жители на селото. Колегата й, също начален учител, вероятно от малкото мъже в тази професия, Стоян Георгиев ни разказа историята на селото.
Той каза, че е започнал и вече даже има готовност да издаде книга за селото.
Сега повечето от около 250-те жители работят по градовете и в общинския център.
Старото, турското име на селото означава несвободни. Днешните дружинци обаче са сред най-свободните и по-точно свободолюбивите хора.
Разпръснати са из целия свят. В предпоследната събота на август обаче задължително, където и да са, се прибират на село за родовата си среща, за празника на селото си. Един от настоящите основни организатори Севдалин Огнянов разказа за началото на традицията.
Междувременно, докато си говорим с домакините, постепенно се събраха още и още хора. Прииждаха, за да се включат в подготовката за празника.
Към групата се включиха Мая Атанасова, която живее във Варна, специалист по човешки ресурси и близначката й Марияна Гибон, специалист – финансист, която от 22 години вече е в Лондон. Съпругът й е англичанин. Не го е научила още на български, но пък децата й говорят майчиния си език и с огромно удоволствие се наслаждават на свободата на село.
Признават, че на село ги връща чувството за принадлежност към рода. Хората на село са истински, защото са свързани с природата и земята. Където и да ходят, каквито и скъпи ресторанти да посещават, никъде не са хапвали по-вкусно ястие от родопския клин и пататник, приготвени от мама.
Най-хубавото на село е свободата, тишината, спокойствието.
Все пак обаче е трудно да изоставиш живота си, когато имаш семейство и деца, чието развитие е свързано с големия град или чужбина, признават младите жени.
Много са несправедливостите, които виждат в държавата ни дружинци, но основното е, че не се спазват законите. В търсене на рецептата за по-добър живот в прекрасната ни България, са готови даже на „революция“, но да спасят Отечеството.
Целият репортаж е във видеото и в прикачения звуков файл.
Повече чуйте в прикачените файлове
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478