Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Асен Меджидиев: Навсякъде в Западна Европа има дефицит на детски специалисти


Мащабна кампания в помощ на педиатрите от Златоград и в която бяха прегледани стотици деца проведоха лекари от София в местната многопрофилна болница "Проф. д-р Асен Шопов".  Детски специалисти от профилите кардиолог, неврохирург,  хирург, офталмолог, УНГ, ортопед-травматолог, съдов хирург, уролог, дерматолог, специалист по вътрешни болести и по образна диагностика, както и невролог преглеждаха малките пациенти, за да установят, дали има заболявания които са в ранен стадий. Така личните лекари могат да бъдат консултирани как да реагират, а и как да проследяват състоянието на най-малките, а тези, които се нуждаят от по-специални грижи, да бъдат насочени към подходящото лечение. Кампанията е по-известна като "Детско здраве-Пирогов" и в рамките й вече са прегледани над 27 000 деца в страната. Към нея освен "Пирогов" се присъединява и Столичната лекарска колегия, благодарение на нейния председател и създател на кампанията д-р Асен Меджидиев. Кметът Мирослав Янчев с благодарност за инициативата и за нуждата от специализирана медицинска помощ в малките населени места:
"Имаме общопрактикуващи лекари, имаме и отделение, което е специализирано в детско, но не могат да бъдат обхванати всички тези специалности, които ни се предоставят с помощта на Софийска лекарска колегия. И тук неслучайно казах, връзката с тях и общопрактикуващи лекари е важна, за да може наистина да се търсят адекватни решения за всяко едно дете. Много изключително качествена и ценна услуга за нашите деца в общината се предлага от тези специалисти. Благодаря на специалистите, които отделиха от времето си, за да се включат в тази напълно безплатна кампания за прегледи".

Създател на Националната инициатива "Детско здраве-Пирогов" е д-р Асен Меджидиев, началник на клиниката по УНГ в Пирогов, председател на Столична лекарска колегия и бивш служебен министър на здравеопазването. С него разговарях за важността за високоспециализираната диагностика и за значимостта на подобни събития. Д-р Меджидиев за кампанията "Детско здраве-Пирогов" и обезпечеността по места с детски лекари:
"тя /кампанията, бел.ред. / вече не е само на "Пирогов", от 3 години инициативата е на Столична лекарска колегия, съвместно с болница Пирогов, тъй като потребността е от много лекари и всеки месец посещаваме населени места в страната. Трябва да се използва целия ресурс на лекари в София, не само от "Пирогов". Затова разширихме инициативата със Столична лекарска колегия. Инициативата съществува от 2012 година и за тези 12 години, над 27 000 деца са прегледани. Над 30 населени места са посетени. Искам да обърна внимание, че тук не става въпрос за стандартна профилактика, а за високоспециализирана профилактика. И понеже чух въпроса, който зададохте на господин кмета Янчев, за това с какви специалисти разполагат, ще ви кажа....Аз съм работил в Западна Европа, специализирал съм в Германия, работил съм в Хърватска, бил съм на курсове в Швейцария, бил съм в Италия. Това не е нещо ново, което го има в малките населени места на България и в Европа. В едно малко населено място ти не можеш да искаш с такова ниво на лекари да разполага една малка болница.  Господин кметът го каза много точно - много е важно структурата така да е организирана, че да се окаже спешната и първата помощ. Тези хора да имат достатъчната компетентност, така че да насочват на подходящото място този пациент за високотехнологични изследвания, за високоспециализирани изследвания, за оперативна дейност и много други. И точно в тази сфера тази програма Детско здраве съдейства...."

Към кой профил специалисти има най-голям интерес?

"Има много разнообразна патология, интересът не е само към "Уши, нос и гърло". Аз ще кажа конкретно - при над 270 записани деца и доста незаписани, интересът е към Уши, нос гърло много сериозен, към детска урология, към детска ортопедия, към офталмологията, към кардиологията. Там са най-многото записани деца, особено във възрастта между 2 и 6-7 годишна възраст. По принцип има една характерна патология, която е много важно да бъде проследявана, алергичните ринити, увеличената назофарингеална тонзила, така наречената трета сливица, която създава доста проблеми. Имаше една тенденция преди години при най- малкия проблем сливиците на децата да се премахват.  С времето се уточниха и подходи терапевтични, с които този проблем се решава и неоперативно. И точно това е много ценно. Защото идвайки дори и сега само, примерно за "Уши, нос гърло" 100 деца съм убеден, че в следващите 6 месеца ще бъдат постигнати резултати. И те ще живеят по-добре и по-комфортно, по-малко ще боледуват и съответно по-малко ще отсъстват от детските градини и от училищата.

Детската анатомия е малко по-специфична, а лекарите с профил детски специалисти са особено дефицитни и точно затова са и много търсени. 

Д-р Меджидиев разсъждава в ролята си на специалист "Уши, нос и гърло":

"Носните ходове на дечицата са много по-тесни и второ, евстахиевата тръба е с различно разположение. За разлика от възрастните, тя е по-широка и по-хоризонтална. При възрастните секретът от евстахиевата тръба се излива в носоглътката, докато при децата се задържа и при чести хреми и при проблеми с увеличена трета сливица, този секрет се задържа в слуховата, евстахиевата тръба и те почват да правят отити, правят частични намаление на слуха, които е много важно навреме да бъдат хванати, за да не се получат усложнения".

За какво не е стигнало времето на д-р Меджидиев като служебен министър на здравеопазването и с какво се гордее:

"Аз съм горд с екипа си, че стартирахме процеса по изграждането на Детска болница и съм страшно щастлив, че процесът за детска болница в Бургас, изключително много напредна, много съм щастлив, че сложихме първата копка на новия детски комплекс в Пловдив, който вече е почти на покрив готов. Изключително съм щастлив и за една много тежка процедура със сключването на договори за медицински хеликоптери и това че получихме първия и предстои да се получат още шест. Министър Меджидиев е спестил 280 млн. лева за държавата от ваксини, които е трябвало да бъдат унищожени, без да бъдат използвани. Открити са спешни центрове в Приморско, Сърница, в Созопол. Сега е щастлив, че се е върнал при пациентите си. "Аз не съм политическо лице, нямам политическа обвързаност". 

За да подкрепи инициативата, в Златоград бе и областният управител на Бургас проф.д-р Мария Нейкова. В Бургас инициативата на столичните лекари е набрала популярност, прегледани са 1200 души. Проф. Мария Нейкова:

"Ние знаем, че съгласно основния закон Конституцията на Република България, всички български граждани, в това число и децата, имат право на достъпна и качествена здравна помощ. Именно с тези инициативи на този етап се осигурява тази достъпна и качествена здравна помощ. А защо подкрепихме тази инициатива, защото Златоград е една по-малка община. И всички ние знаем, че малките общини, малките населени места, повече от всички останали имат нужда от специализирана помощ. Аз смея да твърдя, че тази помощ и това отношение към децата е грижа и за бъдещето на България. Защо? Защото в крайна сметка от здравният статус зависи и сигурността, това какви хора ще продължат".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22

Коледата идва с музика в кънтри стил

Тази Коледа ще бъде вълшебна и уютна , защото идва с музика в кънтри стил. Те звучат от новия, 12-и албум на най-успешната кънтри група у нас Lilly of the West. А знаете ли, че това е известна песен на Боб Дилън?  Албумът се състои от 10 емблематични тематични песни, между които и госпъл хит и песен на Ленард Коен ...

публикувано на 19.11.24 в 13:06
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”

Силистра - съкровищницата на Дунав

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града, Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до..

публикувано на 18.11.24 в 15:09