Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Асен Меджидиев: Навсякъде в Западна Европа има дефицит на детски специалисти


Мащабна кампания в помощ на педиатрите от Златоград и в която бяха прегледани стотици деца проведоха лекари от София в местната многопрофилна болница "Проф. д-р Асен Шопов".  Детски специалисти от профилите кардиолог, неврохирург,  хирург, офталмолог, УНГ, ортопед-травматолог, съдов хирург, уролог, дерматолог, специалист по вътрешни болести и по образна диагностика, както и невролог преглеждаха малките пациенти, за да установят, дали има заболявания които са в ранен стадий. Така личните лекари могат да бъдат консултирани как да реагират, а и как да проследяват състоянието на най-малките, а тези, които се нуждаят от по-специални грижи, да бъдат насочени към подходящото лечение. Кампанията е по-известна като "Детско здраве-Пирогов" и в рамките й вече са прегледани над 27 000 деца в страната. Към нея освен "Пирогов" се присъединява и Столичната лекарска колегия, благодарение на нейния председател и създател на кампанията д-р Асен Меджидиев. Кметът Мирослав Янчев с благодарност за инициативата и за нуждата от специализирана медицинска помощ в малките населени места:
"Имаме общопрактикуващи лекари, имаме и отделение, което е специализирано в детско, но не могат да бъдат обхванати всички тези специалности, които ни се предоставят с помощта на Софийска лекарска колегия. И тук неслучайно казах, връзката с тях и общопрактикуващи лекари е важна, за да може наистина да се търсят адекватни решения за всяко едно дете. Много изключително качествена и ценна услуга за нашите деца в общината се предлага от тези специалисти. Благодаря на специалистите, които отделиха от времето си, за да се включат в тази напълно безплатна кампания за прегледи".

Създател на Националната инициатива "Детско здраве-Пирогов" е д-р Асен Меджидиев, началник на клиниката по УНГ в Пирогов, председател на Столична лекарска колегия и бивш служебен министър на здравеопазването. С него разговарях за важността за високоспециализираната диагностика и за значимостта на подобни събития. Д-р Меджидиев за кампанията "Детско здраве-Пирогов" и обезпечеността по места с детски лекари:
"тя /кампанията, бел.ред. / вече не е само на "Пирогов", от 3 години инициативата е на Столична лекарска колегия, съвместно с болница Пирогов, тъй като потребността е от много лекари и всеки месец посещаваме населени места в страната. Трябва да се използва целия ресурс на лекари в София, не само от "Пирогов". Затова разширихме инициативата със Столична лекарска колегия. Инициативата съществува от 2012 година и за тези 12 години, над 27 000 деца са прегледани. Над 30 населени места са посетени. Искам да обърна внимание, че тук не става въпрос за стандартна профилактика, а за високоспециализирана профилактика. И понеже чух въпроса, който зададохте на господин кмета Янчев, за това с какви специалисти разполагат, ще ви кажа....Аз съм работил в Западна Европа, специализирал съм в Германия, работил съм в Хърватска, бил съм на курсове в Швейцария, бил съм в Италия. Това не е нещо ново, което го има в малките населени места на България и в Европа. В едно малко населено място ти не можеш да искаш с такова ниво на лекари да разполага една малка болница.  Господин кметът го каза много точно - много е важно структурата така да е организирана, че да се окаже спешната и първата помощ. Тези хора да имат достатъчната компетентност, така че да насочват на подходящото място този пациент за високотехнологични изследвания, за високоспециализирани изследвания, за оперативна дейност и много други. И точно в тази сфера тази програма Детско здраве съдейства...."

Към кой профил специалисти има най-голям интерес?

"Има много разнообразна патология, интересът не е само към "Уши, нос и гърло". Аз ще кажа конкретно - при над 270 записани деца и доста незаписани, интересът е към Уши, нос гърло много сериозен, към детска урология, към детска ортопедия, към офталмологията, към кардиологията. Там са най-многото записани деца, особено във възрастта между 2 и 6-7 годишна възраст. По принцип има една характерна патология, която е много важно да бъде проследявана, алергичните ринити, увеличената назофарингеална тонзила, така наречената трета сливица, която създава доста проблеми. Имаше една тенденция преди години при най- малкия проблем сливиците на децата да се премахват.  С времето се уточниха и подходи терапевтични, с които този проблем се решава и неоперативно. И точно това е много ценно. Защото идвайки дори и сега само, примерно за "Уши, нос гърло" 100 деца съм убеден, че в следващите 6 месеца ще бъдат постигнати резултати. И те ще живеят по-добре и по-комфортно, по-малко ще боледуват и съответно по-малко ще отсъстват от детските градини и от училищата.

Детската анатомия е малко по-специфична, а лекарите с профил детски специалисти са особено дефицитни и точно затова са и много търсени. 

Д-р Меджидиев разсъждава в ролята си на специалист "Уши, нос и гърло":

"Носните ходове на дечицата са много по-тесни и второ, евстахиевата тръба е с различно разположение. За разлика от възрастните, тя е по-широка и по-хоризонтална. При възрастните секретът от евстахиевата тръба се излива в носоглътката, докато при децата се задържа и при чести хреми и при проблеми с увеличена трета сливица, този секрет се задържа в слуховата, евстахиевата тръба и те почват да правят отити, правят частични намаление на слуха, които е много важно навреме да бъдат хванати, за да не се получат усложнения".

За какво не е стигнало времето на д-р Меджидиев като служебен министър на здравеопазването и с какво се гордее:

"Аз съм горд с екипа си, че стартирахме процеса по изграждането на Детска болница и съм страшно щастлив, че процесът за детска болница в Бургас, изключително много напредна, много съм щастлив, че сложихме първата копка на новия детски комплекс в Пловдив, който вече е почти на покрив готов. Изключително съм щастлив и за една много тежка процедура със сключването на договори за медицински хеликоптери и това че получихме първия и предстои да се получат още шест. Министър Меджидиев е спестил 280 млн. лева за държавата от ваксини, които е трябвало да бъдат унищожени, без да бъдат използвани. Открити са спешни центрове в Приморско, Сърница, в Созопол. Сега е щастлив, че се е върнал при пациентите си. "Аз не съм политическо лице, нямам политическа обвързаност". 

За да подкрепи инициативата, в Златоград бе и областният управител на Бургас проф.д-р Мария Нейкова. В Бургас инициативата на столичните лекари е набрала популярност, прегледани са 1200 души. Проф. Мария Нейкова:

"Ние знаем, че съгласно основния закон Конституцията на Република България, всички български граждани, в това число и децата, имат право на достъпна и качествена здравна помощ. Именно с тези инициативи на този етап се осигурява тази достъпна и качествена здравна помощ. А защо подкрепихме тази инициатива, защото Златоград е една по-малка община. И всички ние знаем, че малките общини, малките населени места, повече от всички останали имат нужда от специализирана помощ. Аз смея да твърдя, че тази помощ и това отношение към децата е грижа и за бъдещето на България. Защо? Защото в крайна сметка от здравният статус зависи и сигурността, това какви хора ще продължат".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Клуб

За 14 години над 150 ученици се учиха на комуникация и журналистика в Клуб "Публична реч"

Повече чуйте в прикачените файлове

публикувано на 19.12.24 в 17:49

Д-р Ахавни Кеворкян: Готвенето може да бъде ваканция за мозъка

"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..

публикувано на 17.12.24 в 14:55

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 15.12.24 в 18:24

Проф. Хикмет Мехмедов: Свръхзадачата на моите постановки винаги е била любовта

Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на  Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..

публикувано на 13.12.24 в 16:05

Хари Атанасов: Много по-приятно ще се пътува за Гърция

Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..

публикувано на 13.12.24 в 12:57

Бизнесменът Пламен Петков: Ще се увеличат еднодневните почивки в Гърция

Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...

публикувано на 13.12.24 в 12:29

Кърджали с нови туристически маршрути

Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..

публикувано на 12.12.24 в 11:35