Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всичко за здраве, здраве за всички": 77-та Световна здравна асамблея

Изготвянето на пандемичен договор няма да се осъществи в рамките на асамблеята

Снимка: СЗО

В момента протича 77-та Световна здравна асамблея, организирана от СЗО под надслов "Всичко за здраве, здраве за всички". Форумът, чиято цел е да бъдат очертани днешните здравни предизвикателства, ще продължи до 1 юни с участието на високопоставени медицински и политически представители от цял свят. В "Lege Artis" доц. Ангел Кунчев – водещ на българската делегация – разказва повече за целите на асамблеята.

"Човек се бори с различни заразни болести, откакто е възникнал като вид. Поне за тези 11 болести, включени в нашия имунизационен календар, както и за още няколко, имаме оръжие да ги предотвратяваме и да освободим обществото от тях – едно от най-големите постижения на медицината изобщо. Това зависи от нашата организация, от отношението към ваксините, от това да отговаряме на всички въпроси на родителите и да предотвратяваме страхове. Всяка една страна, която има 95 % имунизационно покритие, може да бъде сигурна, че е гарантирала на обществото си невъзникване на епидемии.", заявява главният държавен здравен инспектор. По думите на доц. Кунчев всяка година възникват и непредвидени обстоятелства – завръщане на болести  или поява нови зарази – но това е част еволюционния процес, в който микроорганизмите се борят за своето оцеляване, пояснява специалистът.

Акцент в Световната здравна асамблея е изготвянето на пандемичен договор, като вече е ясно, че подписването на такова споразумение няма как да бъде осъществено в рамките на това събиране, заявява доц. Кунчев. "Споразумение трябва да има, тъй като всички осъзнаха, че ако искаме да сме по-подготвени, по-бързи, по-ефективни за бъдеща епидемия, трябва да работим в синхрон.", казва доцентът и допълва, че България е убедена в необходимостта от такъв договор.

Споразумението би определяло задълженията на страните да споделят бързо информация, за да бъдат взети ефективни мерки при възникване на ситуация от непредвиден характер. Всяка страна, подписала договора, би била задължена да предостави незабавно генетични проби и информация, така че да не се забави работата по изготвянето на ваксина и лекарства.

"Здравеопазване не може да се прави от едно министерство или шепа професионалисти, докато то не е дело на цялата държава. Ние имаме много претенции към здравната система в страната, относно достъп, качество, кадри.", казва доц. Кунчев и допълва, че "здраве за всички" означава именно достъпност, а "всичко за здраве" – държавна политика, която да приоретизира въпросите за здравето.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна