Eмисия новини
от 09.00 часа

Presidenti Rumen Radev u takua me Presidentin rus Vladimir Putin

Presidenti Rumen Radev u takua me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin në Pallatin Konstantinovski në kuadrin e Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut. Një prej temave kyçe të takimit ishte bashkëpunimi në sferën energjetike. 75 për qind e..

06.06.19 17:00 |
Сергей Лавров

Ministri Llavrov: marrëdhëniet ruso-bullgare po zhvillohen në mënyrë dinamike

Në një intervistë për revistën “Marrëdhëniet Ndërkombëtare” ministri i jashtëm rus Sergjej Lavrov deklaroi se pavarësisht nga situata e ndërlikuar në Evropë, marrëdhëniet ruso-bullgare kohët e fundit po zhvillohen në mënyrë mjaft dinamike dhe ka..

31.05.19 14:50 |

Pothuaj 1/3 prej njerëzve që kthehen në Bullgari vijnë nga Turqia

Çdo njeri i dhjetë nga afro 30 000 vetat që janë kthyer në Bullgari gjatë vitit 2018 ka ardhur nga Rusia, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Më e lartë është përqindja e emigrantëve nga Turqia – pothuajse 30 për qind. Pas tyre janë..

12.04.19 19:55 |

Marrëdhëniet me Rusinë varen nga faktorët e jashtëm dhe pas vizitës së Kryeministrit Medvedev në Bullgari

Më 4 dhe 5 mars Kryeministri i Rusisë Dmitri Medvedev ishte në Bullgari për një vizitë zyrtare, e cila ishte ngarkuar me pritje të larta paraprake. Kishte supozime për zhvillime pozitive sa u përket ideve për degëzimin e gazsjellësit “Rryma Turke” përmes..

06.03.19 14:44 |

Dmitri Medvedev e këshilloi Sofjen të lidhë levin me juanin kinez

“Mua sapo më lindi një ide në lidhje me barazimin e levit me euron: Një valutë e mirë është dhe juani kinez. Mund të mendohet në këtë drejtim. Dhe pazari është i madh”, rekomandoi përpara se të ikë nga Sofja Kryeministri rus Dmitri Medvedev. Fjalët..

05.03.19 18:55 |

Bullgaria është duke kërkuar mundësi sesi të tërheqë turistët rusë

Bullgaria do të studiojë mundësinë për subvencionimin e vizitave të turistëve rus, që të jetë konkurrente e tregjeve fqinje në Greqi dhe Turqi, deklaroi në Sofje kryeministri Bojko Borisov përpara forumit ekonomik bullgaro-rus për turizmin...

05.03.19 16:02 |

Kryeministrat Borisov dhe Medvedev hapën një forum bullgaro-rus të biznesit në Sofje

Gjatë hapjes së forumit të biznesit Bullgari - Rusi në Sofje Kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në kushtet e sanksioneve ndërkombëtare Bullgaria arrin të mirëmbajë marrëdhënie pragmatike me Rusinë. Mirëpo, Kryeministri njohu se Bullgaria humb qindra..

05.03.19 13:39 |

Patriku Neofit u takua me Kryeministrin Medvedev

Patriku Neofit, i shoqëruar nga anëtarët e Sinodit të Shenjtë, bisedoi në Sofje me Kryeministrin e Rusisë Dmitri Medvedev. U theksuan marrëdhëniet tradicionalisht të mira mes Patriarkanës Bullgare dhe Kishës Ortodokse Ruse. Medvedev i transmetoi..

05.03.19 12:43 |
Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva dhe Kryeministri i Rusisë Dmitri Medvedev duke vendosur kurore para Monumentit të Mbretit Çlirimtar në sheshin “Narodno Sëbranie” (“Kuvendi Popullor”)

Po vazhdon vizita e Kryeministrit Dmitri Medvedev në Bullgari

Gjatë ditës së dytë të vizitës së vet në Bullgari Kryeministri i Federatës Ruse Dmitri Medvedev bisedoi me Kryetaren e Parlamentit Cveta Karajançeva në prani të deputetëve të grupit për miqësi Bullgaria – Rusia. Pas bisedimeve Medvedev dhe Karajaçeva..

05.03.19 11:39 |
Presidenti i “Gazprom”-it Aleksej Miler

“Gazprom” nuk do të marrë pjesë në projektin për qendrën shpërndarëse të gazit “Ballkan”

Agjencia e lajmeve TASS njoftoi, duke cituar presidentin e “Gazprom”-it Aleksej Miler, se kompania ruse e gazit nuk planifikon të marrë pjesë në projektin për qendrën e re shpërndarëse të gazit “Ballkan” në territorin e Bullgarisë. Qendra në fjalë..

05.03.19 10:38 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна