Eмисия новини
от 09.00 часа
Сергей Лавров

Ministri Llavrov: marrëdhëniet ruso-bullgare po zhvillohen në mënyrë dinamike

Në një intervistë për revistën “Marrëdhëniet Ndërkombëtare” ministri i jashtëm rus Sergjej Lavrov deklaroi se pavarësisht nga situata e ndërlikuar në Evropë, marrëdhëniet ruso-bullgare kohët e fundit po zhvillohen në mënyrë mjaft dinamike dhe ka..

31.05.19 14:50 |

Pothuaj 1/3 prej njerëzve që kthehen në Bullgari vijnë nga Turqia

Çdo njeri i dhjetë nga afro 30 000 vetat që janë kthyer në Bullgari gjatë vitit 2018 ka ardhur nga Rusia, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Më e lartë është përqindja e emigrantëve nga Turqia – pothuajse 30 për qind. Pas tyre janë..

12.04.19 19:55 |

Marrëdhëniet me Rusinë varen nga faktorët e jashtëm dhe pas vizitës së Kryeministrit Medvedev në Bullgari

Më 4 dhe 5 mars Kryeministri i Rusisë Dmitri Medvedev ishte në Bullgari për një vizitë zyrtare, e cila ishte ngarkuar me pritje të larta paraprake. Kishte supozime për zhvillime pozitive sa u përket ideve për degëzimin e gazsjellësit “Rryma Turke” përmes..

06.03.19 14:44 |

Dmitri Medvedev e këshilloi Sofjen të lidhë levin me juanin kinez

“Mua sapo më lindi një ide në lidhje me barazimin e levit me euron: Një valutë e mirë është dhe juani kinez. Mund të mendohet në këtë drejtim. Dhe pazari është i madh”, rekomandoi përpara se të ikë nga Sofja Kryeministri rus Dmitri Medvedev. Fjalët..

05.03.19 18:55 |

Bullgaria është duke kërkuar mundësi sesi të tërheqë turistët rusë

Bullgaria do të studiojë mundësinë për subvencionimin e vizitave të turistëve rus, që të jetë konkurrente e tregjeve fqinje në Greqi dhe Turqi, deklaroi në Sofje kryeministri Bojko Borisov përpara forumit ekonomik bullgaro-rus për turizmin...

05.03.19 16:02 |

Kryeministrat Borisov dhe Medvedev hapën një forum bullgaro-rus të biznesit në Sofje

Gjatë hapjes së forumit të biznesit Bullgari - Rusi në Sofje Kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në kushtet e sanksioneve ndërkombëtare Bullgaria arrin të mirëmbajë marrëdhënie pragmatike me Rusinë. Mirëpo, Kryeministri njohu se Bullgaria humb qindra..

05.03.19 13:39 |

Patriku Neofit u takua me Kryeministrin Medvedev

Patriku Neofit, i shoqëruar nga anëtarët e Sinodit të Shenjtë, bisedoi në Sofje me Kryeministrin e Rusisë Dmitri Medvedev. U theksuan marrëdhëniet tradicionalisht të mira mes Patriarkanës Bullgare dhe Kishës Ortodokse Ruse. Medvedev i transmetoi..

05.03.19 12:43 |
Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva dhe Kryeministri i Rusisë Dmitri Medvedev duke vendosur kurore para Monumentit të Mbretit Çlirimtar në sheshin “Narodno Sëbranie” (“Kuvendi Popullor”)

Po vazhdon vizita e Kryeministrit Dmitri Medvedev në Bullgari

Gjatë ditës së dytë të vizitës së vet në Bullgari Kryeministri i Federatës Ruse Dmitri Medvedev bisedoi me Kryetaren e Parlamentit Cveta Karajançeva në prani të deputetëve të grupit për miqësi Bullgaria – Rusia. Pas bisedimeve Medvedev dhe Karajaçeva..

05.03.19 11:39 |
Presidenti i “Gazprom”-it Aleksej Miler

“Gazprom” nuk do të marrë pjesë në projektin për qendrën shpërndarëse të gazit “Ballkan”

Agjencia e lajmeve TASS njoftoi, duke cituar presidentin e “Gazprom”-it Aleksej Miler, se kompania ruse e gazit nuk planifikon të marrë pjesë në projektin për qendrën e re shpërndarëse të gazit “Ballkan” në territorin e Bullgarisë. Qendra në fjalë..

05.03.19 10:38 |

Presidenti Rumen Radev: Dialogu mes Sofjes dhe Moskës kontribuon për rimëkëmbjen e besimit mes BE-së dhe Rusisë

Në takimin me Kryeministrin rus Dmitri Medvedev Presidenti Rumen Radev theksoi se megjithë dallimet rreth çështjeve dypalëshe dhe ndërkombëtare, midis popujve të Bullgarisë dhe të Rusisë ekzistojnë lidhje të thella historike, shpirtërore dhe kulturore...

04.03.19 18:32 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна