Eмисия новини
от часа

Cveta Karajançeva dhe Sergjej Llavrov shqyrtuan mundësitë për aktivizimin e marrëdhënieve midis Bullgarisë dhe Rusisë

Avionët SU-25 të forcave ajrore bullgare do të rimontohen në Bullgari. Vendi ynë i drejton ftesë Rusisë që në afate të përshpejtuara inxhinierë dhe specialistë rusë të përfshihen në veprimtaritë mbi remontin. Këtë e deklaroi kryetarja e Kuvendit..

26.06.19 10:58 |

Cveta Karajançeva: Rusia është një partnere e rëndësishme e Bullgarisë në sferën energjetike

Rusia është një partnere e rëndësishme e Bullgarisë në sferën energjetike, e cila zë një vend prijës në marrëdhëniet bilaterale. Këtë e nënvizoi Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva në Moskë në takimin me Kryetaren e Këshillit të..

25.06.19 16:38 |

Kryetarja e Kuvendit u takua me komunitetin bullgar në Moskë

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva është për vizitë zyrtare në Rusi dhe u takua me përfaqësues të bashkësisë bullgare në Moskë. Para studentëve bullgarë dhe bashkatdhetarëve, të cilët punojnë në banka dhe kompani të mëdha shumëkombëshe..

25.06.19 10:26 |

Rivendosja e marrëdhënieve me Rusinë mbetet në rend të ditës dhe pas takimit të Rumen Radevit me Vlladimir Putinin

Në takimin e javës së parë në kuadër të forumit ekonomik ndërkombëtar në Shën Petersburg, presidentët e Rusisë dhe të Bullgarisë shqyrtuan zhvillimin e marrëdhënieve bilaterale. Vlladimir Putin shënoi se ato “vazhdimisht rinovohen”, kurse Rumen Radevi -..

10.06.19 15:43 |
Presidenti Radev

Presidenti Rumen Radev: Ka nevojë për konsensus global kundër korrupsionit

“Ka nevojë për konsensus global kundër korrupsionit, i cili ka përpjesëtime transkufitare, si dhe kundër parave të pista, fshehjes së të ardhurave dhe tatimeve dhe për kufizimin e zonave off-shore. Jam i bindur se të gjithë liderët politikë janë në..

07.06.19 17:48 |
Presidenti Radev me komunitetin bullgar në Shën Petersburg

Presidenti Rumen Radev u takua me bashkësinë bullgare në Shën Petersburg

“Që të gjithë kemi një borxh të përbashkët dhe përgjegjësi të ruajmë gjuhën, kulturën dhe traditat tona, pavarësisht sesa larg ndodhemi nga atdheu. Është me rëndësi që fëmijët   të mos e ndërpresin lidhjen e vet me Bullgarinë”, tha presidenti..

07.06.19 11:10 |

Presidenti Rumen Radev u takua me Presidentin rus Vladimir Putin

Presidenti Rumen Radev u takua me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin në Pallatin Konstantinovski në kuadrin e Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut. Një prej temave kyçe të takimit ishte bashkëpunimi në sferën energjetike. 75 për qind e..

06.06.19 17:00 |
Сергей Лавров

Ministri Llavrov: marrëdhëniet ruso-bullgare po zhvillohen në mënyrë dinamike

Në një intervistë për revistën “Marrëdhëniet Ndërkombëtare” ministri i jashtëm rus Sergjej Lavrov deklaroi se pavarësisht nga situata e ndërlikuar në Evropë, marrëdhëniet ruso-bullgare kohët e fundit po zhvillohen në mënyrë mjaft dinamike dhe ka..

31.05.19 14:50 |

Pothuaj 1/3 prej njerëzve që kthehen në Bullgari vijnë nga Turqia

Çdo njeri i dhjetë nga afro 30 000 vetat që janë kthyer në Bullgari gjatë vitit 2018 ka ardhur nga Rusia, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Më e lartë është përqindja e emigrantëve nga Turqia – pothuajse 30 për qind. Pas tyre janë..

12.04.19 19:55 |

Marrëdhëniet me Rusinë varen nga faktorët e jashtëm dhe pas vizitës së Kryeministrit Medvedev në Bullgari

Më 4 dhe 5 mars Kryeministri i Rusisë Dmitri Medvedev ishte në Bullgari për një vizitë zyrtare, e cila ishte ngarkuar me pritje të larta paraprake. Kishte supozime për zhvillime pozitive sa u përket ideve për degëzimin e gazsjellësit “Rryma Turke” përmes..

06.03.19 14:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна