Eмисия новини
от 12.00 часа
Ministrja Zaharieva

Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva është për vizitë pune në Moskë

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për vizitë pune në Moskë me ftesë të homologut të saj rus Sergej Llavrov. Në qendër të takimeve do të jetë zhvillimi i bashkëpunimit dypalësh në energjetikë,..

21.10.19 10:50 |
MInistrja e punëve të jashtme Zaharieva

Ekaterina Zaharieva: Bullgaria është e interesuar për bashkëpunim konstruktiv me Rusinë

Bullgaria ka nevojë për dialog të hapur dhe me dobi të ndërsjellë me Rusinë, në të cilin në vend të parë do t’i vendosim interesat kombëtare dhe politikën e përbashkët të BE-ës dhe NATO-së. Këtë e deklaroi Zv.Kryeministrja dhe Ministrja e punëve të..

18.10.19 16:54 |
Ministrja Taneva

Bullgaria dhe Rusia do të stimulojnë këmbimin e mallrave bujqësore

Zhvillimi i këmbimit të mallrave bujqësore dhe ushqimeve ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë dhe bashkëpunimi dypalësh në fushën e kontrollit veterinar dhe fitosanitar – këto janë temat, të cilat do t’i diskutojë Ministrja e bujqësisë Desillava Taneva..

09.10.19 10:56 |
Bankа Popullore Bullgare

Tendenca pozitive në investimet e drejtpërdrejta në Bullgari deri në korrik

Investimet e drejtpërdrejta në Bullgari për 7 muajt e parë të 2019-ës janë me vlerë 532,7 mln. euro, tregojnë të dhënat paraprake të Bankës Popullore Bullgare. Fluksi neto i investimeve të personave të huaj në prona të paluajtshme në Bullgari deri..

20.09.19 10:20 |
Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov

Ministri Karakaçanov: “Jo vetëm Rusia kryen veprimtari të inteligjencës në Bullgari”

Lidhur me ashtuquajturin “skandal të spiunimit”, në të cilin kryetari i lëvizjes “Filorusët” në Bullgari ishte akuzuar për spiunim në favor të Rusisë, Zv.Kryeministri dhe Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se kundërinteligjenca..

19.09.19 09:58 |
Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova

Moska nuk pret prishjen e marrëdhënieve bullrago-ruse për shkak të skandalit të spiunimit

Ministri rus i industrisë dhe tregtisë Denis Manturov, i cili është bashkëkryetar i Komisionit Ndërqeveritar Bullgari-Rusi për bashkëpunim ekonomik, shkencor dhe teknik deklaroi se skandali i fundit i spiunimit në Sofje nuk do t’i ndikojë..

18.09.19 10:22 |
Rezidenca

Në Varnа po mblidhet komisioni ndërqeveritar bullgaro-rus

Më 16 dhe 17 shtator në rezidencën “Evksiongrad” afër qytetit bregdetar Varna do të zhvillohet seanca e XVII-të e komisionit ndërqeveritar bullgaro-rus për bashkëpunim ekonomik, shkencor dhe teknik. Në rendin e ditës janë çështje të lidhura me..

16.09.19 09:46 |

Kuvendi bullgar u njoh me skandalin e spiunimit

Ministri i brendshëm Mlladen Marinov dhe kryetari i Agjencisë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare Dimitër Georgiev informuan Parlamentin në Sofje për akuzat ndaj kryetarit të lëvizjes “Filorusët” Nikollaj Malinov për spiunim në favor të Rusisë...

11.09.19 15:00 |
Kryeministri Bojko Borisov

Kryeministri Borisov: Orientimi gjeopolitik i Bullgarisë është drejt BE-së dhe NATO-së

Orientimi ynë politik akoma para shfaqjes së partisë GERB është lidhur me Bashkimin Evropian dhe NATO-në, deklaroi Kryeminisri Bojko Borisov në fillimin e mbledhjes së sotme të qeverisë. Ai e nënvizoi këtë, duke pasur parasysh skandalin e..

11.09.19 12:29 |

Ambasada e SHBA-së i përkrah përpjekjet e Bullgarisë për ta mbrojtur sovranitetin e vet

Në lidhje me pyetjen e Jurij Borisovit – sekretar i lëvizjes “Filorusët”, nga ana e organeve të rendit publik dhe me akuzat e ngritura për spiunim ndaj kryetarit të lëvizjes “Filorusët” Nikollaj Malinov, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës..

11.09.19 09:55 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна