Eмисия новини
от 15.00 часа

Rusë me statut diplomatik u kapën në spiunazh tek ne

Prokuroria mblodhi dëshmi për zbulime të kryera në territorin e vendit nga dy shtetas rusë me imunitet diplomatik. Njeri prej tyre i akredituar në vendin tonë si sekretar i parë në degën konsullore të Ambasadës së Federatës Ruse në Sofje nga viti 2017 e..

24.01.20 11:52 |
Dejvid Hejl

ShBA-ja janë kundër tubacionit të dytë të gazsjellësit “Rryma Turke” përmes Bullgarisë

ShBA-ja janë kundër tubacionit të dytë të gazsjellësit “Rryma Turke” destinuar për furnizimin e gazit nga Evropa Juglindore përmes Bullgarisë. Kjo për arsye se e konsiderojnë si një projekt gjeostrategjik i Rusisë. Këtë e tha në një intervistë për Radion..

10.01.20 10:49 |
Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova

Gazi rus do të hyjë në Bullgari përmes Turqisë, jo përmes Rumanisë

Rreth 5% do të ulet çmimi i gazit rus për konsumatorët bullgarë për shkak të ndryshimit të pikës hyrëse të furnizimeve të gazit nga Rusia, tha Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova. “Bulgargaz” dhe “Gazprom Export” kanë arritur..

30.12.19 14:23 |
Foto: REUTERS dhe BGNES

Bullgaria dhe marrëdhëniet e saj me BE-në, NATO-në, SHBA-në dhe Rusinë

Viti 2019 që po përfundon la shenjë në marrëdhëniet ndërkombëtare të Bullgarisë. Një prej ngjarjeve më të rëndësishme në marrëdhëniet me BE-në ishte rekomandimi i Komisionit Evropian për heqjen e monitorimit të vendit në sferën e rendit të..

17.12.19 14:55 |
Kryeministri Bojko Borisov

Bullgaria kërkon bilanc në marrëdhëniet e saj me Rusinë nëpërmjet përmbajtjes dhe dialogut

“Në anën e majtë të Detit të Zi është Krimea, djathtas është Stambolli, ndërsa prapa nesh është Kosova. Kështu qe parimi im të cilin unë e mbrojdhe dua të dëgjohet nga të gjithë dhe për fat të mirë e mbron dhe homologu im Stoltenberg, është..

12.12.19 14:54 |
Javën e kaluar Presidenti rus e akuzoi Bullgarinë se e vonon qëllimisht ndërtimin e “Rrymës Turke” nën presion të huaj.

Tension i ri mes Bullgarisë dhe Rusisë në lëmin e projekteve të gazit

Projektet bullgaro-ruse nuk zhvillohen mirë kohët e fundit, madje ka mundësi që ai i fundit prej tyre – “Rryma Turke”, i cili duhej të hynte në veprim vitin tjetër, të rrëzohet krejtësisht. Para tij